fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów: Drugi dzień XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

W Rzeszowie rozpocznie się dziś drugi dzień XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku wydarzenie obchodzi swój 50. jubileusz.

To największa inicjatywa integrująca Polonię z całego świata. W tegorocznej edycji biorą udział 33 zespoły z m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Mołdawii, Brazylii czy Australii. Dzisiaj od południa zespoły będą występować na rzeszowskim rynku oraz w kilkunastu miastach i gminach Podkarpacia.

Festiwal jest okazją do dzielenia się doświadczeniami – wskazuje ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i nieformalny kapelan festiwalu.

To wydarzenie wielkiej klasy, radości z ojczyzny, kolorowego stroju i tańców, które są tradycją i polskością tam kultywowaną i do nas przywożoną. Przyjeżdżają tu radośni ludzie, którzy chcą się tym pochwalić i douczyć od naszych zespołów, by dalej to kontynuować – mówi ks. Słowik.

W niedzielę w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie będzie sprawowana Msza św. w intencji całej Polonii. Będzie jej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba.

Festiwal zakończy się w środę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. 

RIRM

drukuj