36. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

W Rzeszowie rozpoczynają obchody 36. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie kończyły trwające ponad półtora miesiąca strajki rolnicze w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

Dziś na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się konferencja poświęcona śp. ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi. Duchowny wraz z ,,Solidarnością” wspierał protestujących  rolników.

Zawsze był życzliwy i pomocny rolnikom – mówi o śp. księdzu arcybiskupie Tokarczuku jego bratanek i jeden z organizatorów wydarzenia, Stanisław Tokarczuk.

– On był zawsze życzliwy. Również w sensie tworzenia struktur duchownych. Dążył, aby ludzie mieszkający na wsi nie mieli do kościoła za daleko. Przybliżył kościół do ludu. Był pomocny rolnikom i o to można zapytać kogokolwiek. Chcemy, aby nasza pamięć o dokonaniach Ekscelencji zaowocowała pomnikiem wystawionym w Rzeszowie – podkreślał Stanisław Tokarczuk.

Podpisane w nocy z 18 na 19 i 20 lutego 1981 roku porozumienia były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi.

Po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju były natomiast czwartymi i ostatnimi porozumieniami społecznymi, jakie komunistyczne władze zawarły w latach 1980-81.

Rozpoczynające się dziś obchody potrwają do niedzieli.

RIRM

drukuj