zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

Rzeszów: Decyzja o areszcie wobec sprawców wtargnięcia do kościoła i pobicia proboszcza

Sąd Rejonowy w Rzeszowie rozpatrzy dziś wnioski miejscowej Prokuratury Rejonowej o areszt tymczasowy dla dwóch sprawców m.in. wtargnięcia do starego, nieczynnego kościoła w Rzeszowie oraz pobicie proboszcza.

Jak poinformował PAP prokurator rejonowy dla miasta Rzeszowa Wojciech Przybyła, prokuratura wnioskuje o trzymiesięczny areszt tymczasowy dla obu młodych mężczyzn.

18-letni Mikołaj K. i 20-letniemu Paweł S. w środę – jak powiedział prokurator – wybili szybę w oknie i wdarli się do kościoła „w celu odbycia libacji alkoholowej”. Zniszczyli wyposażenie wnętrza zabytkowej świątyni.

O włamaniu do zabytkowego kościoła proboszcza poinformowała parafianka. Interweniujący ksiądz został pobity przez jednego ze sprawców. Kapłanowi udało się jednak uciec z kościoła i zamknąć włamywaczy w środku. Niedługo potem zostali oni zatrzymani przez wezwaną policje.

W świątyni znaleziono butelki po alkoholu. Wnętrze kościoła zostało zdemolowane. Sprawcy uszkodzili krzesła, ławy, ołtarz główny i boczny. Zatrzymani mieli 1,3 i 2 promile alkoholu w organizmie.

18-latek usłyszał cztery prokuratorskie zarzuty, a 20-latek trzy. Wspólne zarzuty to zniszczenie budynku i będących w środku przedmiotów, które są wpisane na listę zabytków, a także naruszenie miru domowego (wdarcie się do kościoła) oraz kierowanie pod adresem proboszcza gróźb karalnych. Dodatkowo 18-latek ma zarzut pobicia księdza.

Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

PAP

drukuj