O. dr T. Rydzyk CSsR: Odwiedzający Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II będą mogli poznawać piękne przykłady szlachetnych postaw rodaków z naszej przeszłości, by z takimi postawami iść w przyszłość

Otwieramy nowoczesne muzeum multimedialne historii Polski. Odwiedzający je będą mogli poznawać piękne przykłady szlachetnych postaw rodaków z naszej przeszłości, by uczyć się ich i z takimi postawami iść w przyszłość. Niech ono służy kulturze. To znaczy, aby człowiek przybywający do niego, idący przez tę ziemię, stawał się bardziej człowiekiem i osiągnął cel życia – Niebo – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, w filmie prezentowanym podczas otwarcia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

W czwartek, 19 października, odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych, rządowych i samorządowych. Tego samego dnia obchodziliśmy 39. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także – po raz piąty – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Nie bez powodu otwarcie placówki nastąpiło właśnie tego dnia. To z Górska (koło Torunia), niedaleko którego znajduje się nowe muzeum, agenci Służby Bezpieczeństwa PRL porwali w 1984 roku ks. Jerzego Popiełuszkę, by później go zamordować.

– Na początku męczeńskiej trasy księdza Jerzego otwieramy multimedialne muzeum historii Polski – „Pamięć i Tożsamość” – zwracał uwagę o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR w filmie prezentowanym podczas otwarcia muzeum.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma pielęgnować pamięć o 1000-letniej historii chrześcijańskiej, promować dziedzictwo narodowe stanowiące dorobek poprzednich pokoleń, edukować oraz umacniać więzi między Polakami.

– Jesteśmy Polakami. Kochamy swoją Ojczyznę i pragniemy, by wszyscy ją kochali. Marszałek Józef Piłsudski ostrzegał nas: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Św. Jan Paweł II uczył, że „naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” – przypominał redemptorysta.

Wszystko zaczęło się od słów Jezusa Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

– To pragnienie było w nas i jest bardzo mocne. Stąd Radio z imieniem Maryja, bo ona najszybciej prowadzi do Pana Jezusa i jest obroną. Przekonali się o tym Polacy. Dlatego powstało Radio i to w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w niedzielę, 8 grudnia 1991 roku. Po wyborze na Stolicę Piotrową wielkiego kardynała Karola Wojtyły znów poczuliśmy się jeszcze bardziej narodem. (…) Z wielkimi oporami ówczesnych władz otrzymaliśmy koncesję na małe dwie stacje. (…) Mądrzy i solidarni pomogli modlitwą i pokojowymi, zdecydowanymi działaniami milionów obywateli, organizacji, parlamentarzystów, tak że Radio urosło. Teraz nadajemy na całą Polskę i na cały świat – wspominał założyciel i dyrektor Radia Maryja.

– Radio Maryja to jest cud Matki Najświętszej i cud – odpowiedź ludzi, rodaków; budowanie go i sprawianie, że istnieje. Budowanie przez modlitwę i czyn – akcentował.   

By lepiej realizować dzieło ewangelizacji, Rodzina Radia Maryja stworzyła następne inicjatywy. Powstała Fundacja „Nasza Przyszłość”, m.in. w celu edukacji dzieci i młodzieży. Otworzono wydawnictwo z miesięcznikiem „W Naszej Rodzinie” i księgarnią wysyłkową. Swoją działalność rozpoczęła także Centrala Radia Maryja w Chicago, gdzie potem wybudowano studio. W 1998 roku powstała również codzienna gazeta „Nasz Dziennik”. Obok wielu innych dzieł nie sposób wymienić otworzonej w 2001 roku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, dziś Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

– „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Podczas zaborów wiedzieli o tym świetli Polacy z hetmanem Janem Zamoyskim na czele. Uczyć, formować ludzi na arystokratów ducha służących, formujących rodaków w prawdzie i miłości. 11 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II wielki powiedział w naszym parlamencie: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”. Dlatego to kształcenie, formowanie w dobrych ideach i przez mistrzów w szkołach, w uczelniach, w mediach. (…) My, Polacy, daliśmy sobie radę nawet w czasie zaborów, w komunizmie. Obecnie mamy ogrom problemów, by poprawnie myśleć, kochać Pana Boga i Ojczyznę, bo nie mieliśmy Polski, tylko polskojęzyczne media. A teraz jeszcze mamy mało polskich mediów promieniujących miłością do Pana Boga, do Ojczyzny – formujących nas w prawdzie. (…) Mamy bardzo mało dziennikarzy, czyli ludzi służących prawdzie, w miłości, a nie propagandystów – zauważył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Dyrektor Radia Maryja podkreślił, że pragnienie Rodziny Radia Maryja, by do wszystkich dotrzeć z prawdą, doprowadziło do powstania Telewizji Trwam.

– Od 15 lutego 2014 roku jesteśmy w Polsce na multipleksie, dzięki któremu wszyscy Polacy mają bezpłatny naziemny dostęp do tej jedynej ogólnopolskiej katolickiej telewizji. Dzięki współczesnej technice Radio Maryja i Telewizję Trwam można odbierać na całej kuli ziemskiej – oznajmił redemptorysta.

Ale to nie koniec dzieł stworzonych przez Rodzinę Radia Maryja. 18 maja 2016 roku oddane zostało do publicznego użytku sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jako wotum wdzięczności za Papieża Polaka.

– By nigdy nie było kłamstwa, przemocy, rozbójników; by rósł wśród nas duch miłości, a ludzie coraz bardziej byli dla siebie szlachetnymi siostrami i braćmi, czyli zachowywali się, jak trzeba (…), otworzyliśmy w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II „Kaplicę Pamięci Męczenników Polskich”. Kaplicę z nazwiskami zamordowanych za ratowanie w strasznych czasach okupacji niemieckiej, podczas II wojny światowej, Żydów. Odkryliśmy ich dotąd ponad 1300. (…) Otworzyliśmy też Park Pamięci Narodowej – tych, którzy w czasie Holocaustu zachowali się, jak trzeba – wskazywał zakonnik.

12 października 2022 roku została otwarta geotermia. [czytaj więcej] 

– Staraliśmy się o nią ponad 20 lat. Tak długo, bo w tamtym czasie ówczesny rząd blokował tę inicjatywę. Rozpoczęliśmy za czasów AWS, by pokazać rodakom, że Polska jest piękna, bogata. By nie sprzedawali jej zakładów, złóż, dorobku pokoleń, ziemi, bo jest naszą matką. Matki się nie sprzedaje. I abyśmy myśleli o następnych pokoleniach – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Przyszedł zatem czas na nowoczesne muzeum – skierowane do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej.

– Otwieramy nowoczesne muzeum multimedialne historii Polski. Odwiedzający je będą mogli poznawać piękne przykłady szlachetnych postaw rodaków z naszej przeszłości, by uczyć się ich i z takimi postawami iść w przyszłość. (…) Niech ono służy kulturze. To znaczy, aby człowiek przybywający do niego, idący przez tę ziemię, stawał się bardziej człowiekiem i osiągnął cel życia – Niebo. (…) Gratulujmy sobie tej jedności wokół prawdy i dobra dla ludzi – podsumował dyrektor Radia Maryja.

radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj