fot. Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

39. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Mija  39. lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz piąty obchodzimy dziś też Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W ramach obchodów rocznicowych w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie przygotowało szereg inicjatyw.  

19 października 1984 r. w Górsku (niedaleko Torunia) funkcjonariusze SB uprowadzili ks. Jerzego Popiełuszkę. Kapelan Solidarności został przez nich torturowany i w sposób bestialski zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły we Włocławku. Pamięć o błogosławionym kapłanie nie gaśnie. W Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu w ramach obchodów rocznicowych jego męczeńskiej śmierci o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza święta. Rozpocznie się ona procesją do grobu błogosławionego kapłana. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele rodziny Popiełuszków, rząd oraz ,,Solidarność”. Kustosz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. kan. Marcin Brzeziński zaznaczył, że również dziś otwarta będzie dla wiernych kaplica, w której znajdują się relikwie błogosławionego kapłana.

W tym dniu udostępniamy kaplicę, w której jest przechowywana sutanna –  którą ks. Jerzy Popiełuszko miał na sobie w ostatnim dniu życia – oraz inne elementy jego ubioru. Dziś w ciągu dnia oraz po wieczornej Eucharystii kaplica będzie otwarta – mówił ks. kan. Marcin Brzeziński.

Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w ramach obchodów 39. rocznicy śmierci kapelana Solidarności w kolejnych dniach organizuje też takie wydarzenia jak wspomnienia świadków, koncert muzyczny i zjazd młodzieży.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. W 1965 r., po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Został skierowany jako wikariusz na swą pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach k. Warszawy. W maju 1980 r. został przeniesiony do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Po powstaniu Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą. Wówczas narodziła się także idea mszy za Ojczyznę, które stawały się demonstracjami sprzeciwu wobec władz. 6 czerwca 2010 r. papież Benedykt XVI zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj