fot. PAP/Rafał Guz

Min. A. Niedzielski: Klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety

Klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentek – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Ocenił, że wokół kwestii „przerywania ciąży” (zabicia nienarodzonego dziecka) niektórzy próbują zbić kapitał polityczny.

Szef resortu zdrowia po raz kolejny w ostatnich dniach odniósł się do sprawy 33-letniej kobiety, która 21 maja w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie 24 maja zmarła, kilka godzin po tym, jak lekarze stwierdzili obumarcie nienarodzonego dziecka.

Adam Niedzielski przekazał na konferencji w Warszawie, że w piątek po raz pierwszy zebrał się powołany przez niego w poniedziałek zespół ds. opracowania procedur związanych z „przerwaniem ciąży”. Podał, że nowe, rozwinięte wytyczne w obszarze medycznym i organizacyjnym mają pojawić się do końca sierpnia lub na początku września.

Wskazał, że w przypadku śmierci ciężarnej w nowotarskim szpitalu popełniono błędy.

„Próby manipulacji i kłamstw, które pojawiają się przy politycznej narracji, uznaję za skandaliczne. Ilość nieprawdy, która się pojawiła, z ust nie ekspertów, przy okazji wyjaśniana sprawy jest porażająca (…). Buduje się narrację, że jest zakaz przerywania ciąży. Oczywiście, że przerywanie ciąży w warunkach określonych prawnie jest dopuszczalne. Błędy medyczne traktuje się jako wypadki wynikające z takich, a nie innych regulacji” – mówił minister zdrowia.

Jednym z największych kłamstw, jak kontynuował, jest kwestia klauzuli sumienia.

„Chcę wyraźnie powiedzieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w sytuacji zagrożenia życia. Happening posłanek Lewicy, polegający na darciu kartki z klauzulą sumienia, to jest zupełnie obok sytuacji. Co więcej, można to odbierać jako nawoływanie do wyjścia z Unii Europejskiej” – podkreślił szef resortu.

Wskazał, że klauzula sumienia wynika z Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

„Karta przewiduje prawo każdego człowieka do odmowy wykonywania ze względów światopoglądowych różnych działań” – zaznaczył Adam Niedzielski.

Posłowie Lewicy złożyli w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakłada likwidację tzw. klauzuli sumienia. Zdaniem autorów projektu zmiana przepisów uchroni pacjentki od groźby utraty zdrowia lub życia w imię indywidualnych przekonań lekarzy.

Klauzula sumienia, zawarta w art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, stanowi, że „lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej”.

W art. 30 ustawy wskazano, że „lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia”.

Zgodnie z prawem zabicie nienarodzonego dziecka (tzw. aborcja) w Polsce jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl