fot. Monika Tomaszek

Ks. bp A. Długosz: Dziecko formuje swoją postawę wiary do siódmego roku życia, a rodzice powinni być pierwszymi kapłanami i zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci

Dziecko formuje swoją postawę wiary do siódmego roku życia, a rodzice w sakramencie małżeństwa zapraszają Pana Jezusa, by rodzina stawała się domowym Kościołem, domowym sanktuarium i by rodzice w tym sanktuarium byli pierwszymi kapłanami, zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci, ich pedagogami i katechetami, by pamiętali o tym, że to rodzice winni formować religijnie dziecko. Natomiast my, przedstawiciele Kościoła, pomagamy rodzicom w formacji religijnej dziecka – wyjaśnił ks. bp prof. Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Formacja religijna dzieci to proces, który jest fundamentalny i rzutuje na całość ludzkiego życia.

Jesteśmy przedłużeniem słów i czynów Pana Jezusa, który mówi: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” i daje dzieci za wzór głębokiej wiary. Chodzi nam o to, żeby rodzice pamiętali, że do siódmego roku życia dziecko formuje swoją postawę wiary, a rodzice w sakramencie małżeństwa zapraszają Pana Jezusa, by rodzina stawała się domowym Kościołem, domowym sanktuarium i by rodzice w tym sanktuarium byli pierwszymi kapłanami, zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci, ich pedagogami i katechetami, by pamiętali o tym, że to rodzice winni formować religijnie dziecko. My, przedstawiciele Kościoła, tylko pomagamy rodzicom w formacji religijnej dziecka – zaznaczył ks. bp prof. Antoni Długosz.

Podkreślił, że rodzice są wzorem religijności dla swoich dzieci.

Dzieci naśladują rodziców w zachowaniach takich czy innych związanych z obecnością Pana Jezusa w domowym Kościele. Bardzo ważną sprawą jest to, aby dzieci patrzyły i słuchały, jak rodzice się modlą, rozmawiają z Panem Bogiem, że są wierni Bożym przykazaniom, świętują niedzielę, od maleńkości prowadzą dziecko do Kościoła, aby wiedziało, że to jest ich drugi dom rodzinny, gdzie przeżywają wspólnotę rodziny Pana Jezusa i by wiedziało, że najważniejszym wydarzeniem w każdą niedzielę i święto jest Eucharystia – dodał.

Duchowny wyjaśnił, że dzieci patrzą na rodziców jak na wielki autorytet.

Często mamy wyjątkowo trudne sytuacje, kiedy pozytywnie formujemy dziecko do postaw religijnych, ale dziecko zauważa, że mama i tata zachowują się inaczej. Dziewczynka przygotowująca się do I Komunii Świętej opowiada, że tatuś podwozi ją na niedzielną Mszę św. czy świąteczną, ale sam do kościoła nie idzie. Tu dziecko przeżywa dylemat: dlaczego tatuś nie jest razem ze mną w kościele. Kochani rodzice, pamiętajcie, Kościół będzie wam tylko pomagał w formowaniu dziecka. Dzisiaj, gdy pod znakiem zapytania jest formacja dzieci przez katechezę szkolną, to wy będziecie decydowali o tym, czy religia będzie w szkole, bo władza państwowa jest na usługach rodziny, jak i Kościół jest na usługach rodziny – wyjaśnił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Natomiast ks. dr Stanisław Jasionek, który również był gościem „Rozmów niedokończonych”, przypomniał, co o wychowaniu mówił Jan Paweł II.

Wychowanie zaczyna się od wychowania sumienia człowieka, bo sumienie jest tym sanktuarium, w którym do człowieka przemawia Bóg, ale żeby człowiek mógł być dobrze wychowany i dobrze działać, musi mieć dobrze wychowane sumienie. Dlatego bardzo często, kiedy prowadzę wykłady z teologii moralnej lub z pedagogiki, powtarzam, że trzeba zwrócić uwagę na pięć faz w rozwoju sumienia – zaznaczył kapłan.

Ksiądz biskup przypomniał, że zadaniem rodziców jest niesienie pomocy dziecku, by zrozumiało, że są pewne postawy dobra, które trzeba podejmować, ale są też pewne sytuacje skrajne.

Jeżeli dziecko pójdzie za taką czy inną skrajną przyjemnością, straci swoją postawę życiową. Stąd ważne jest, by rodzice nie strachem czy lękiem, ale życzliwością tłumaczyli dziecku, co powinno robić, a czego powinno unikać. Taką też postawą powinni formować pojęcie o Panu Bogu. Tragiczną sytuacją jest, kiedy rodzice tylko i wyłącznie starają się zakazami czy nakazami formować dziecko, a sami inaczej postępują. Tę tragedię przeżywał Sartre. Wychowywali go dziadkowie, protestanci, którzy ukazywali mu Pana Boga jako istotę, która tylko i wyłącznie czyha, żeby złapać człowieka na jakimś złym postępowaniu. Sartre ulega złym postępowaniom, ale lęka się Pana Boga. W swoich pamiętnikach pisze, że kiedy niósł kałamarz z atramentem, potknął się o dywan. Kiedy rozlał atrament na dywan, uświadomił sobie, że źle postąpił i Pan Bóg go skarze za to. Był już tak rozwalony tą tragicznie skrajną postawą Pana Boga, że zaczął Pana Boga po dziecięcemu przeklinać i powiedział sobie, że już nigdy się z Panem Bogiem nie spotka. To nie było spotkanie z Panem Bogiem, ale to było spotkanie z karykaturą Pana Boga. Dziecko jest tak wrażliwe, że rodzice winni na pierwszym miejscu swoją postawą dziecku mówić, że pewne czyny są złe i oni tak nie robią. Jednak musi to być pełne świadectwo – wyjaśnił duchowny.

Ks. dr Stanisław Jasionek zwrócił uwagę, że obecnie spotykamy na swojej drodze wiele przeszkód w formacji religijnej dzieci. Jedną z kluczowych – jak podkreślił kapłan –  jest konsumpcyjny styl życia.

W dzisiejszym świecie widzimy, że najważniejsze jest to, co materialne -pieniądze, pozycja społeczna, a już się mniej myśli o tym, by dziecko zaprowadzić do kościoła, porozmawiać z nim, nauczyć pacierza. Kolejną przeszkoda na pewno jest wzrost anonimowości społecznej w życiu ludzkim. Ludzie spotykają się, ale właściwie się nie znają – ocenił wykładowca teologii moralnej oraz pedagogiki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl