Zabieg poszerzenia zastawki aortalnej uratował życie 24-tygodniowego dziecka w łonie matki
W Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, pierwszy raz w historii placówki, dokonano zabiegu wstawienia zastawki u nienarodzonego dziecka.
Zabieg przezskórnej walwuloplastyki (poszerzenia) zastawki aortalnej uratował życie 24-tygodniowego dziecka. W sercu o wielkości dwóch centymetrów kardiolodzy umieścili dwumilimetrowy interwencyjny balon poszerzający zastawkę. Zabieg był bardzo ważny dla życia i rozwoju dziecka.
„Bez naszej interwencji losy takiego dziecka już w czasie ciąży stoją pod dużym znakiem zapytania – może ono zginąć – wskazywał prof. Krzysztof Szaflik z Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi.
Zabieg wykonany został dzięki współpracy specjalistów z Zakładu Kardiologii Perinatalnej i Wad Wrodzonych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, którzy dokonali już ponad 100 zabiegów kardiologicznych u nienarodzonych dzieci.
Dr Katarzyna Janiak z Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, zdiagnozowała u nienarodzonego dziecka stenozę, czyli krytyczne zwężenie zastawki aortalnej. Zabieg poprzedziła wieloetapowa diagnostyka dziecka i matki, by móc zakwalifikować oboje do interwencji.
Lekarze podali wcześniej leki znieczulające przez żyłę pępkową. Procedura rozpoczęła poszerzenia płatków zwężone zastawkami serca. Dostali się przez ciało matki do ciała dziecka, przekłuwając macicę i nakłuwając klatkę piersiową małego pacjenta. Cały zabieg odbywał się pod kontrolą USG.
Zabieg można przeprowadzić tylko wówczas, gdy dziecko jest ułożone klatką piersiową do przodu.
Już bezpośrednio po zabiegu zauważono poprawę funkcji lewej komory i wypływu przez poszerzoną zastawkę. Po kilku dniach kobieta została wypisana do domu. Wraz z dzieckiem jest pod kontrolą kardiologiczną.
Okazuje się, że dzięki połączeniu doświadczenia i wiedzy specjalistów z dwóch ośrodków, program będzie konstytuowany. Zyskają na tym mali pacjenci i ich rodzice.
Planowane są już kolejne zabiegi.
AG/Łódź.tvp.pl/PAP