15 października kolejne pogrzeby dzieci utraconych

W Koszalinie, Szczecinku i Słupsku 15 października odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci, które zmarły przed narodzeniem. Ma to związek z obchodzonym tego dnia Dniem Dziecka Utraconego.

W diecezji koszalińskokołobrzeskiej pochówki utraconych dzieci odbywają się od kilku lat. Z roku na rok w ceremonię pogrzebową zaangażowanych jest coraz więcej miast mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie.

– To są dzieci, które zmarły w wyniku poronienia, w różnych fazach ciąży, nieraz też bardzo wczesnych. To są też pogrzeby tych dzieci, których ciała, z różnych powodów, rodzice nie odbierają ze szpitali. Czasami nie wiedzą, że mogą odebrać, z powodu przeżywanej traumy, albo za bardzo nie wiedzą jak się zabrać za organizację pogrzebu. Wtedy zgodnie z odpowiednimi uchwałami Rad Miejskich, na koszt samorządu, właśnie takie dzieci są chowane. Takie miejsca pochówku są ważne, nie tylko dlatego, że jest pogrzeb, to bardzo dobrze wpływa na ludzi, którzy przeżywają takie trudne chwile. Takie miejsca i takie pogrzeby dzieci utraconych są także bardzo wyraźnym znakiem dla świata dzisiaj, w kontekście dyskusji dotyczącej ustawy, która miałaby zakazywać całkowicie aborcji. Człowiek jest od momentu poczęcia, więc należy mu się godny, ludzki pogrzeb – mówi ks. Wojciech Parfianowicz.

Pogrzeby w poszczególnych miastach będą miały charakter ekumeniczny. Prochy ciał dzieci pozostawionych w szpitalach zostaną pochowane w zbiorowych grobach Dzieci Utraconych.

W Koszalinie uroczystości pogrzebowe 121 dzieci rozpoczną się na Cmentarzu Komunalnym o godz. 11:30. Poprzedzi je o godz. 10.00 Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.

W Szczecinku Eucharystia sprawowana będzie w południe w kościele Mariackim. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym o godz. 13:00.

W Słupsku uroczystości pogrzebowe 91 dzieci odbędą się na Nowym Cmentarzu ok. 12:10. Msza św. w intencji ich rodziców sprawowana będzie o godz. 11:00 w Sanktuarium św. Józefa.

RIRM

drukuj