Narodziny dziecka od dziś można zgłosić przez internet

Narodziny dziecka od dziś można zgłosić przez internet. Na ich zarejestrowanie rodzice mają 21 dni od chwili wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizytę w urzędzie.

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno matka, jak i ojciec), musi mieć aktualny Profil Zaufany.

Do korzystania z nowej metody zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski. Będzie łatwiej – zapewnia.

– Wystarczy zalogować się na stronę obywatel.gov.pl lub wcześniej mieć Profil Zaufany, do czego zachęcam przed narodzinami dziecka. Później należy wybrać imię dziecka, zalogować się na stronę, podpisać formularz i go wysłać. W zasadzie sprawa załatwiona. Zachęcam, ponieważ będzie łatwiej – mówi Marek Zagórski.

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim rodzic otrzyma powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl