Francja: Po kolejnych zabójstwach apele do rządu o zdecydowaną walkę z przemocą

Francuzi wzywają swój rząd do bardziej zdecydowanych działań w walce z przemocą wobec kobiet i dziewcząt po tym, jak trzy kobiety zginęły w pierwszych dwóch dniach 2022 roku – podaje „The Guardian”. Śledczy podejrzewają ich obecnych lub byłych partnerów.

W sobotę w pobliżu Saumur w zachodniej Francji znaleziono ciało 28-letniej rekrutki wojskowej, która została zasztyletowana. Alexandra Verron, miejscowa prokurator, powiedziała, że aresztowano 21-letniego mężczyznę, również żołnierza, a śledczy badają sprawę pod kątem zabójstwa kobiety przez jej partnera lub byłego partnera.

Na wschodzie kraju policja w Meurthe-et-Moselle znalazła w sobotę ciało 56-letniej kobiety z nożem w klatce piersiowej po tym, jak sąsiedzi zgłosili kłótnię. Mąż ofiary został już przesłuchany przez policje, będzie zeznawał w prokuraturze.

Z kolei w niedzielę 45-letnia kobieta została znaleziona uduszona w bagażniku samochodu na posesji w Nicei. Policja przesłuchiwała byłego męża kobiety, 60-letniego mężczyznę, który podobno przyznał się do gwałtownej kłótni z byłą żoną i ich 24-letnim synem, w którego pojeździe znaleziono ciało.

Zajmujący się walką z przemocą wobec kobiet kolektyw feministyczny „NousToutes” oskarżył w poniedziałek francuski rząd o „skandaliczne milczenie” w związku z ponurym początkiem roku dla kobiet. Organizacja ta podkreśliła, że według szacunków co roku ok. 220 tys. kobiet we Francji zgłasza przemoc, ale sędziowie nakazali używanie elektronicznych bransoletek dla sprawców tylko w 379 przypadkach.

Lena Ben Ahmed z „NousToutes” powiedziała w radiu France Info, że „te zabójstwa kobiet nie są odosobnionymi przypadkami, są systematyczną przemocą”.

„Cały system jest w zmowie w związku z tymi morderstwami, ponieważ bagatelizuje i minimalizuje seksistowską i seksualną przemoc. Dlatego gorszy nas milczenie rządu” – zaznaczyła.

Jak podaje „The Guardian”, we Francji w zeszłym roku doszło do co najmniej 113 zabójstw kobiet, co stanowi wyraźny wzrost w stosunku do 102 oficjalnie odnotowanych przestępstw tego rodzaju w 2020 r. W 2019 r. zginęło aż 146 kobiet.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl