fot. flickr.com

Wzmocnienie bezpieczeństwa we francuskich placówkach oświatowych

Po brutalnym zabójstwie w jednej z paryskich szkół, prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa placówek oświatowych. Chodzi o wyeliminowanie aktów nienawiści i przemocy – wskazał Pałac Elizejski.

Do zabójstwa doszło przed jedną z francuskich szkół w Paryżu. 18-latek zamordował nauczyciela odcinając mu głowę. Wcześniej nauczyciel, prowadząc lekcję etyki, poruszył zagadnienie wolności słowa. Zaprezentował przy tym karykaturę Mahometa ukazaną kilka lat wcześniej w jednym z numerów Charlie Hebdo. Nauczyciel podjął rozmowę na temat stosowności ukazywania tego typu treści.

– Został zamordowany, ponieważ dał lekcję na temat jednego z kamieni węgielnych naszej demokracji: wolności słowa. To był obrzydliwy, tchórzliwy czyn. To był atak na Republikę, ponieważ szkoła jest kręgosłupem Republiki – wyjaśnił Jean-Michel Blanquer, minister edukacji Francji.

Jak twierdził sam sprawca, 18-letni uczeń liceum pochodzenia czeczeńskiego, śmierć to kara za znieważenie proroka Mahometa. Nastolatek został zastrzelony kilka minut po zabójstwie nauczyciela.

– Z tego, co widzieli policjanci, osoba biegła w ich kierunku, strzelając pięć razy z pistoletu. Trzech policjantów oddało strzał, co spowodowało upadek napastnika. Chłopak próbował wstać i dźgnąć policjantów nożem, został jednak zneutralizowany przez funkcjonariuszy – poinformował Jean-Francois Ricard, francuski prokurator ds. zwalczania antyterroryzmu.

W weekend obywatele Francji gromadzili się na ulicach, by oddać hołd zamordowanemu nauczycielowi. To także wyraz zaniepokojenia sytuacją w kraju – zauważa jeden z mieszkańców.

– Jesteśmy tu, aby bronić Republiki, wartości Republiki: wolności, równości, braterstwa. Czujemy, że ojczyzna jest zagrożona, że ​​te wartości są zagrożone. Rząd jest zbyt bierny, trzeba coś zrobić – powiedział Pierre Fourniou, mieszkaniec Francji.

18 października zwołano Radę Obrony przy prezydencie Francji. Po spotkaniu Emmanuel Macron oświadczył, że priorytetem władz jest wzmocnienie bezpieczeństwa w przestrzeni szkolnej. Dodatkowo w grudniu rząd ma przedstawić zapowiadaną wcześniej ustawę przeciwko separatyzmowi islamskiemu. W najbliższą środę zostanie zorganizowany hołd narodowy w intencji zamordowanego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl