fot. PAP/EPA

Waszyngton potępił zamach w Ankarze

Stany Zjednoczone potępiły działania sprawców podwójnego zamachu terrorystycznego w Ankarze, w wyniku którego w sobotę zginęło ok. 90 osób, a blisko 200 zostało rannych.

„Mając na uwadze przemoc, która wstrząsa obecnie Turcją i całym regionem, niezwykle ważne jest, by Turcy na nowo zaangażowali się w działanie na rzecz pokoju” – podkreślił rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby.

Biały Dom wystosował także kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar. „Stany Zjednoczone będą wspierać turecki rząd i naród w chwilach, gdy wszyscy razem zmagamy się z plagą terroryzmu” – zapewnił Price, dodając, że akty przemocy nie zniechęcają amerykańskich władz, a tylko wzmagają ich determinację w walce z ekstremistami.

Sobotni zamach przed dworcem kolejowym w Ankarze był najpoważniejszym we współczesnej historii Turcji. Do eksplozji doszło przed początkiem pokojowej demonstracji działaczy prokurdyjskich i lewicowych. W związku z wybuchami premier Ahmet Davutoglu na trzy dni zawiesił swą kampanię przedwyborczą i ogłosił trzydniową żałobę narodową.

PAP/RIRM

drukuj