Wybory Parlamentarne poza granicami kraju

Polacy mieszkający poza granicami kraju, jeśli chcą wziąć udział w najbliższych wyborach, muszą zarejestrować się w spisie wyborców. Czasu pozostało niewiele. Z inicjatywą wychodzi Centrala Radia Maryja w Chicago, która pomaga w przeprowadzeniu odpowiednich procedur.

Do 22 października Polacy mieszkający za granicą mogą zgłosić swoją chęć udziału w najbliższych wyborach. Jest kilka możliwości, aby zarejestrować się w spisie wyborców. Można to zrobić osobiście, kontaktując się telefonicznie lub listownie z najbliższą placówką dyplomatyczną. Dla użytkowników korzystających z internetu utworzono portal ewybory.msz.gov.pl, na którym również można dokonać zgłoszenia. Rodacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych mogą skorzystać m.in. z pomocy Centrali Radia Maryja w Chicago.

– Między innymi w Centrali Radia Maryja pomagamy naszym rodakom, aby mogli zarejestrować się i wziąć udział w nadchodzących wyborach – mówi o. Zbigniew Pieńkos CSsR, Dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Ojciec Zbigniew Pieńkos przypomina o konieczności zabrania dokumentu tożsamości.

– Potrzebny jest polski dokument, czyli ważny paszport. Jeżeli więc państwo posiadają paszport i chcą wziąć udział w wyborach – serdecznie zapraszamy. Centrala Radia Maryja jest czynna od 10.00 do 7.00 wieczorem, a w soboty od 10.00 do 5.00 po południu – informuje o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

Oprócz tego, w najbliższą niedzielę wolontariusze będę pomagać w rejestracji w innych punktach Chicago.

– W niedzielę po Mszach świętych, które sprawowane są w wielu kościołach w języku polskim, będzie prowadzona akcja pomocy i rejestracji do wyborów. Po Mszy św. o 10.30 w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, także w parafii św. Ferdynanda, św. Pascala, w parafii w Lament, w Lombard, u Ojców Cystersów w Willow Springs i w wielu innych miejscach – dodaje o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

W nadchodzących wyborach parlamentarnych Polacy mieszkający za granicą będą głosować na kandydatów do Sejmu RP zarejestrowanych w okręgu wyborczym nr 19 w Warszawie oraz na kandydatów do Senatu RP zarejestrowanych w okręgu wyborczym nr 44 również w tym samym mieście.

TV trwam News/RIRM

drukuj