USA i Rosja rozmawiały o bezpieczeństwie lotów nad Syrią

Specjaliści z resortów obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali w sobotę na temat bezpieczeństwa lotów nad Syrią podczas 90-minutowej wideokonferencji – podał Pentagon.

Z komunikatu rzecznika amerykańskiego ministerstwa obrony wynika, że rozmowy prowadzone były w sposób profesjonalny i że skupiono się na kwestii wdrożenia konkretnych środków bezpieczeństwa.

„W trakcie konsultacji poczyniono postępy i strona amerykańska uzgodniła z Rosją przeprowadzenie kolejnych rozmów w najbliższej przyszłości” – poinformował Pentagon.

Oba kraje prowadzą obecnie równoległe operacje lotnicze w Syrii. Amerykanie od ponad roku atakują cele Państwa Islamskiego. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego w ub. tygodniu deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS. Jednak według źródeł zachodnich Rosjanie dokonują też nalotów na pozycje rebeliantów walczących z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Sprawa bezpieczeństwa lotów nad Syrią stała się pilna po niedawnym wtargnięciu rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Turcji, która jest członkiem NATO. Ponadto Amerykanie krytykują Rosję za prowadzenie ataków rakietowych na cele w Syrii bez ostrzeżenia.

PAP/RIRM

drukuj