J. Kaczyński: „Jest szansa na przełom”

O potrzebie dobrej zmiany w Polsce mówił premier Jarosław Kaczyński w środowej audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie Telewizji Trwam. „Jest szansa na przełom” – podkreślił lider Prawa i Sprawiedliwości.

W rozmowie z o. Benedyktem Cisoniem CSsR prezes Jarosław Kaczyński przypomniał, jak po 1989. roku kształtowała się scena polityczna w Polsce. Zwrócił uwagę na niemożność stworzenia koalicji PO-PiS, co – jak ocenił – było jednostronną winą Platformy Obywatelskiej.

Miał być PO-PiS wokół projektu daleko idących zmian w Polsce. Z punktu widzenia Platformy Obywatelskiej PO-PiS miał polegać na tym, że oni rządzą, a my, przymuszani przez media, wspieramy ich. Wcale nie chodziło o to, żeby ten system zmienić. Co najwyżej chodziło o to, co historycy nazywają „restauracją”. O pewne zmiany w systemie, żeby go utrzymać – mówił były premier.

Lider Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję na zmiany w Polsce. Wskazał, że jego partia walczy o bezwzględną większość w Parlamencie.

Jest szansa na przełom polegający na tym, że do władzy dojdzie rząd, który będzie miał mocne poparcie parlamentarne, współpracę z prezydentem, równocześnie będzie szanował opozycję (…) i będzie miał plan działania w sferach: społecznej, ekonomicznej i państwowej – tłumaczył Jarosław Kaczyński.

Zapytany o idee, na jakich Polacy powinni zbudować przyszłość naszej Ojczyzny, prezes PiS podkreślił, że „nie da się oderwać Polski od Kościoła”.

W Polsce nie ma żadnego systemu wartości, który byłby realnie konkurencyjny w wymiarze społecznym wobec tego, który głosi Kościół. Jeżeli ktoś walczy z tym systemem, to niezależnie od tego, czy jest wierzący czy niewierzący, opowiada się za nihilizmem. (…) W Polsce jest wybór – podtrzymujemy ten system wartości i wtedy mamy w państwie jakiś porządek moralny (…) albo popadamy w nihilizm – ocenił były premier.

Jak dodał Jarosław Kaczyński, odpowiedzią na potrzeby Polaków oczekujących zmian w kraju jest plan przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość, częściowo zapisany w przygotowanych projektach ustaw.

W ocenie prezesa PiS-u, w Europie jest wiele sił, które próbują podważyć wartość cywilizacji chrześcijańskiej. Nawiązując do postępującej na Starym Kontynencie islamizacji, wskazał, że każdy, kto chce mieszkać w Europie, musi przyjąć kilka koniecznych zasad.

Musi przyjąć przede wszystkim zasadę, że uznaje nie tylko swoją, ale także inne religie. Po drugie, musi uznać zasadę równości ludzi, a więc także równości kobiet. Z tym niektóre religie mają kłopot. Musi uznać, że agresja jest niedopuszczalna. (…) Musi to jasno i jawnie zdeklarować. Jeżeli nie chce tego zadeklarować, to nie widzę powodów, żebyśmy mieli tego rodzaju ludzi tutaj przyjmować. Mija się to z samą istotą celów każdego państwa, a takim celem jest ochrona bezpieczeństwa obywateli – akcentował Jarosław Kaczyński.

Całość środowej audycji „Rozmowy niedokończone” do obejrzenia [tutaj]. Jutro w studiu Telewizji Trwam i Radiu Maryja gościć będzie kandydatka PiS-u na premiera poseł Beata Szydło.

RIRM

drukuj