fot. PAP/EPA

Trwają wybory na Litwie

Niedziela jest na Litwie dniem wyborów do Sejmu. Startuje w nich 17 partii, w tym – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Głosowanie zakończy się o godz. 19.00 czasu polskiego.

Niedzielne wybory poprzedziło głosowanie przedterminowe, które ze względu na epidemię zostało wydłużone z dwóch do czterech dni. Wzięło w nim udział niespełna 7,5 proc. wyborców. Od środy do soboty głosowanie odbywało się w szpitalach, domach opieki i pomocy społecznej, zakładach karnych oraz w domach. Z tej ostatniej możliwości oddania głosu skorzystały osoby niepełnosprawne, starsze, a także chorzy na COVID-19 bądź przebywający w samoizolacji.

O mandat w jednoizbowym litewskim parlamencie, który składa się ze 141 posłów, ubiega się 1755 kandydatów. 70 deputowanych wybieranych jest z list partyjnych, a 71 – w okręgach jednomandatowych. Do Sejmu wejdą ugrupowania, które zdobędą powyżej 5 proc. głosów. W okręgach jednomandatowych obowiązuje inna zasada. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska dziś ponad 50 proc. głosów przy 40-proc. frekwencji, to w drugiej turze, będzie walczyło dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej turze.

Ostatnie przedwyborcze sondaże pokazują, że do Sejmu wejdzie siedem partii, w tym Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Według ostatnich sondaży partia może zdobyć blisko 6 proc. W tym roku po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych został utworzony jednomandatowy tzw. okręg Litwinów Świata. Litwini mieszkający poza granicami kraju wybiorą swojego przedstawiciela.

TV Trwam News

drukuj