fot. PAP/EPA

Szkocka Partia Narodowa wygrała wybory i będzie dążyć do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości kraju

Rządząca Szkocka Partia Narodowa wygrała wybory parlamentarne. Brakuje jej jednak bezwzględnej większości. Mimo to będzie dążyć do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Nie jest zatem odrębnym, niepodległym państwem. Wszelkie polityczne decyzje konsultowane są z władzą w Londynie. W szkockim parlamencie są jednak ugrupowania, które dążą do ogłoszenia Szkocji państwem autonomicznym. Taką partią jest Rządząca Szkocka Partia Narodowa (SNP). Wygrała ona ostatnie wybory, jednak po podliczeniu wszystkich głosów brakuje jej jednego mandatu, aby posiadać większość w parlamencie. To byłoby kluczowe w jak najszybszym przeprowadzaniu referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

– Do każdego polityka z Westminsteru, który próbuje stanąć na drodze do niepodległości Szkocji, powiedziałabym dwie rzeczy. Po pierwsze, nie walczycie ze Szkocką Partią Narodową, tylko z demokratycznymi pragnieniami narodu szkockiego. Po drugie, nie odniesiecie sukcesu. Jedynymi, którzy mogą decydować o przyszłości Szkocji, jest naród szkocki i żaden polityk nie może i nie powinien stać na przeszkodzie – zaznaczyła Nicola Sturgeon, lider SNP i pierwsza minister Szkocji.

To czwarte zwycięstwo Szkockiej Narodowej Partii. Już raz zdobyli oni większość parlamentarną. Było to w 2011 roku. Wtedy też w Szkocji odbyło się referendum w sprawie niepodległości. Okazało się jednak, że jest więcej zwolenników pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Teraz mogłoby być podobnie. Ostatnie sondaże pokazują, że Szkoci wolą być częścią Zjednoczonego Królestwa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl