W obronie tożsamości i polskiego patriotyzmu w Europie

O tożsamości i polskim patriotyzmie w Europie mówili goście wtorkowej audycji „Rozmowy niedokończone” emitowanej na antenie Radia Maryja i w Telewizji Trwam – mec. Małgorzata Wassermann, prof. dr hab. Jacek Kurzępa, senator Jan Maria Jackowski i Jan Józef Kasprzyk.

Wśród działań szczególnie istotnych dla Polski mec. Małgorzata Wassermann wymieniła dbanie o wartości: historię, tradycję, kulturę czy wiarę, na których – jak podkreśliła – oparty jest nasz kraj.

Ja wierzę głęboko, że my te wartości obronimy. Jak patrzymy na to, co dzieje się w Europie i na świecie, spotykamy się z niepokojącymi sygnałami. Jestem głęboko przekonana, że musimy dbać o to, żeby nasza młodzież wiedziała, co nasz kraj przeszedł, w jakim jesteśmy miejscu w Europie, jak wygląda sytuacja na świecie. Dzięki temu będzie ona mogła rozumieć procesy, które odbywają się obecnie, ale też kierunki na przyszłość i to, dlaczego pewnych rzeczy robić nie wolno, a dlaczego pewne są pożądane – podkreśliła mec. Małgorzata Wassermann.

Adwokat dodała, że studentów i absolwentów prawa, którzy trafiają do jej kancelarii, uczy nieuciekania się do metod niegodnych człowieka, prawnika i katolika. Do „patriotyzmu dnia codziennego” oraz związanego z nim heroizmu słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam zachęcał prof. dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog.

Ten patriotyzm czasu heroicznego wymaga zupełnie innych świadectw, czynów, czasami związanych również z ofiarą własnego życia. Zwróćmy uwagę na inny element związany z patriotyzmem: patriotyzm sprywatyzowany – dyskretny, często zamknięty w domowym zaciszu, bo boimy się, lękamy zarzutów, że jesteśmy nadmiernie patriotyczni, fundamentalni w swojej miłości do Ojczyzny, a myślę, że mamy prawo do takich postaw – podkreślał prof. dr hab. Jacek Kurzępa.

O procesie globalizacji i wynikających z niego konsekwencji mówił senator Jan Maria Jackowski.

Czasy globalizacji wymagają od tych państw, które chcą aktywnie uczestniczyć w rodzinie różnych krajów, dbania o własną tożsamość. Proszę zauważyć, że wiodące kraje Unii Europejskiej dbają o tę własną tożsamość i prowadzą własne polityki historyczne – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę na inicjatywy patriotyczne podejmowane na terenach powiatów ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, przasnyskiego i żuromińskiego.

Reprezentuję okręg wyborczy północnego Mazowsza, (…) jest to ziemia niezwykle patriotyczna. Przejawia się to przez różnego rodzaju uroczystości – 11 listopada, 3 maja, 1 sierpnia (ponieważ wielu mieszkańców północnego Mazowsza brało udział w Powstaniu Warszawskim). Jest to zbiorowy wysiłek zarówno władz samorządowych, szkół, księży i duchowieństwa, (…) jak i młodzieży szkolnej czy młodzieży akademickiej – mówił senator Prawa i Sprawiedliwości.

Na sens współpracy z młodymi ludźmi w zakresie polityki historycznej wskazywał Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków.

Czasami można powiedzieć, że nasze działania społeczne czy organizacji pozarządowych wyręczają państwo, co też nie jest sytuacją dobrą. Marszałek Józef Piłsudski powiedział, że naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium. W dobie globalizacji, czyli tych czasów, w których żyjemy, mamy konieczność budowania dumy narodowej, odbudowania ducha narodu – tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.

Jak dodał prezes Związku Piłsudczyków, w materii budowania dumy narodowej, Polacy mają do nadrobienia 70-letni okres PRL-u. Wszyscy goście wtorkowej audycji „Rozmowy niedokończone” ubiegają się o mandat parlamentarny z list Prawa i Sprawiedliwości. Całość programu można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl