fot. PAP/Rafał Guz

Min. J. Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją

Mam nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dol. – mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa resortu uczestniczyła w polsko-tureckim forum biznesowym.

„Polska i Turcja to młode i głodne sukcesu społeczeństwa, które chcą zwiększać swoje obroty handlowe” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Podobne deklaracje złożyła minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan, która wyraziła nadzieję na dwukrotne zwiększenie wymiany handlowej między naszymi krajami w ciągu najbliższych czterech lat.

Jadwiga Emilewicz zachęcała przedsiębiorców do inwestowania w Turcji. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – jak mówiła – „w strategii ekspansji, rynek turecki został wskazany jako jeden z tych, na który będziemy zwracać szczególną uwagę”.

„Mamy nadzieję zachęcić przedsiębiorców tym rynkiem” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii.

Zaprosiła też tureckich inwestorów i studentów do naszego kraju.

„Chcielibyśmy przejść z torów imitacyjnych w naszej gospodarce na tory innowacyjne. Dlatego staramy się wspierać, także instrumentami podatkowymi, wszystkich przedsiębiorców, również zagranicznych(…), którzy chcą inwestować w nowe technologie” – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że polskie uniwersytety są najczęściej wybierane przez tureckich studentów uczestniczących w programie Erasmus.

„Jesteśmy gotowi jeszcze szerzej otworzyć nasze uniwersytety dla studentów, którzy będą chcieli podjąć studia w Polsce” – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii.

PAP/RIRM

drukuj