fot. Tomasz Strąg

Min. J. Brudziński: Nie ma zgody na procedowanie reformy azylowej w częściach

Szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska i inne kraje UE stworzyły mniejszość blokującą dla propozycji procedowania reformy azylowej w częściach, a nie w ramach całego pakietu.

W Brukseli w czwartek trwa spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne. Jednym z głównych tematów jest reforma systemu azylowego. Polskę reprezentuje Joachim Brudziński.

Jak powiedział dziennikarzom minister, w UE pojawiły się pomysły, aby siedem rozporządzeń wchodzących w skład pakietu reformy systemu azylowego rozdzielić i przyjąć te, które wzbudzają najmniej kontrowersji w UE.

„Absolutnie nie ma na to naszej zgody. Dlatego wczoraj, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjąłem decyzję, aby rozesłać propozycję deklaracji, porozumienia i spróbować policzyć głosy tych państw, które uważają podobne jak Polska” – poinformował Joachim Brudziński.

Minister spraw wewnętrznych podkreślił, że reforma prawa azylowego jest konieczna, „ale na pewno nie w kierunku, jak proponują to państwa postulujące chociażby przypisanie nowej agencji ds. azylu kompetencji ponadnarodowych”.

„Ta deklaracja, ta propozycja, którą rozesłaliśmy – podtrzymująca nasze stanowisko, aby dyskutować to porozumienie pakietowo – przyniosła skutek. W trakcie dyskusji uzyskaliśmy w tej chwili mniejszość blokującą. Mamy poparcie Włoch, mamy poparcie Bułgarii, co może dziwić, mamy też poparcie państw południa Europy, obok Włoch, takich jak Grecja czy Hiszpania” – przekazał minister Brudziński.

Jak dodał, dzięki temu poparciu i wspólnemu stanowisku krajów Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Słowacji, Czech i Węgier – Francji i Niemcom będzie bardzo trudno zrealizować te pomysły.

PAP/RIRM

drukuj