Min. Brudziński otworzył nowoczesną salę operacyjną w szpitalu MSWiA w Łodzi

Z udziałem szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego otwarto w czwartek nowoczesną hybrydową salę operacyjną w szpitalu MSWiA w Łodzi. Sala, w której przeprowadzane będą zabiegi chirurgii naczyniowej, jest wyposażona w sprzęt zwiększający bezpieczeństwo operowanych pacjentów.

„Jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w obecności mojego zastępcy min. Krzysztofa Kozłowskiego, nadzorującego pion departamentu zdrowia, możemy stanąć w miejscu szczególnym na mapie zdrowotnej naszego resortu. Nadzorujemy wiele szpitali w Polsce, ale żaden z nich nie może pochwalić się takimi sukcesami jak szpital MSWiA w Łodzi” – podkreślił Brudziński podczas uroczystości w łódzkim szpitalu.

Zaznaczył, że łódzka lecznica resortowa oferuje usługi na bardzo wysokim poziomie, dostępne nie tylko dla przedstawicieli służb mundurowych, ale także dla wszystkich mieszkańców Łodzi i województwa. Przypomniał też, że od 2007 roku szpital nie wykazuje żadnych strat.

„Rolą szpitala nie jest zarabianie pieniędzy, lecz leczenie pacjentów, ale grosz publiczny należy oszczędnie wydawać i za to, jak jest on wydawany w tym szpitalu, dziękuję jego dyrektorowi. Z jednej strony mamy znakomite wyniki finansowe, a z drugiej – coraz wyższy poziom świadczonych usług” – zaznaczył Joachim Brudziński.

Powiedział, że zawsze tam, gdzie jego resort będzie mógł służyć pomocą – tak jak w przypadku pieniędzy przekazanych na salę hybrydową w łódzkim szpitalu – na pewno będzie to robił.

Dyrektor szpitala MSWiA w Łodzi dr Robert Starzec poinformował, że na przygotowanie i wyposażenie sali hybrydowej złożyły się pieniądze z wielu źródeł: 3 mln zł szpital uzyskał z Ministerstwa Zdrowia, organ założycielski przyznał mu 840 tys. zł dotacji, a lecznica przeznaczyła na ten cel 1,1 mln zł z własnego budżetu.

„Dzięki 10-letniej współpracy udało nam się zakończyć inwestycje budowlane w szpitalu. Wykonaliśmy remont wszystkich budynków, wymieniliśmy większość sprzętu. Na inwestycje wydaliśmy 101 mln zł. Otwarcie sali hybrydowej, jakiej nie ma żadna placówka resortowa w kraju ani też żadna jednostka w Łodzi, podnosi nasz szpital na najwyższy poziom – nie tylko pod względem wyposażenia, ale także w dziedzinie kwalifikacji zespołów lekarskich i pielęgniarskich” – wyjaśnił dr Starzec.

Szef MSWiA, wiceminister Krzysztof Kozłowski, rzecznik rządu minister Joanna Kopcińska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau i inni goście zwiedzili salę hybrydową, na której przeprowadzono już pierwsze operacje.

„Na sali hybrydowej lekarz może wykonywać bardzo rozbudowane procedury naczyniowe – zarówno operacyjne, jak i radiologiczne. Kiedyś pacjenci operowani byli w dwóch miejscach i dwuczasowo, obecnie będzie to możliwe w jednym czasie. Sala wyposażona jest w bardzo nowoczesny sprzęt; mamy dwa doskonałe stoły operacyjne i aparaturę podnoszącą bezpieczeństwo pacjenta, która oferuje nowe metody wizualizacji naczyń i umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania” – wyjaśnił szef chirurgii naczyniowej w szpitalu MSWiA dr Włodzimierz Hendiger.

Jak zaznaczył, zabiegi będą wykonywane przez wyspecjalizowanych chirurgów, dla których chirurgia naczyniowa to pasja; są wspierani przez interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą kardiolodzy i internista, zajmujący się angiologią.

Łódzki szpital MSWiA przeszedł restrukturyzację, w wyniku której spłacił zadłużenie w roku 2014. Większość – 29 mln z 53 mln zł długu, który szpital odnotował w 2008 r. – stanowiło zadłużenie w ZUS.

W ostatnich latach w lecznicy przeprowadzono ponad 20 inwestycji, m.in. termomodernizację, remonty oddziałów chirurgii naczyniowej, interny, onkologii, chemioterapii, centralnego bloku operacyjnego, intensywnej terapii, stomatologii, radiologii. Zmodernizowano też szpitalny basen, wykorzystywany do zabiegów rehabilitacji. Szpital przeszedł cyfryzację.

W szpitalu MSWiA rocznie jest hospitalizowanych około 15 tys. pacjentów; 300 tys. jest przyjmowanych w ambulatoriach.

PAP/RIRM

drukuj