PAP/Lech Muszyński

Lubuskie: Minister Brudziński przekazał promesy na wozy dla OSP

Szef MSWiA Joachim Brudziński przekazał w Kożuchowie przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych i samorządowcom z woj. lubuskiego promesy na zakup 17 wozów ratowniczo-gaśniczych. Ich łączna wartość to około 13 mln złotych.

„Udało się sfinalizować zakup tych 17 bardzo nowoczesnych wozów, które dzisiaj zasilają OSP – można powiedzieć w przekroju całego województwa, od tej północnej części – od Drezdenka, Kostrzyna – po te powiaty na południu woj. lubuskiego. Jest rzecz bez precedensu” – mówił Joachim Brudziński.

Dodał, że to mocne wsparcie dla Ochotniczych Straży Pożarnych, i podziękował samorządom, które włączyły się w zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Minister zaznaczył, że w przypadku przekazywanych w środę promes jedna z gmin w ostatniej chwili wycofała się z udziału finansowego, ale udało się go zapewnić dzięki staraniom samych strażaków ochotników.

„Bezpieczeństwo nie ma barw partyjnych. Wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, spod jakich komitetów wyborczych wywodzą się lokalni samorządowcy, mają prawo do takiego poczucia bezpieczeństwa. W tej sytuacji zupełnie zdumiewająco samorząd się wycofał, ale wyście wygospodarowali własne środki finansowe i ten wóz do was trafi” – powiedział do strażaków Joachim Brudziński.

Zapewnił, że komendant główny PSP znajdzie sposób, by ten wysiłek ochotnikom zrekompensować.

Joachim Brudziński powiedział, że współpraca między PSP a OSP musi być zgodna i komplementarna, a obecna władza docenia w równym stopniu pracę ochotników i zawodowych strażaków.

Nawiązując do pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, szef MSWiA mówił, że na Ziemi Lubuskiej również jest wiele obiektów zabytkowych, sakralnych, o których bezpieczeństwo dbają strażacy.

„Na straży bezpieczeństwa naszego kraju pod względem ratowniczym stoi Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Trzonem tego systemu jest Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne. Ale żebyśmy mogli działać, potrzebni są ludzie, odpowiednie wyszkolenie i odpowiedni, nowoczesny sprzęt. I właśnie dzisiaj 17 jednostek OSP otrzyma zapewnienie sfinansowania zakupu samochodów średnich ratowniczo-gaśniczych” – powiedział z kolei komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Dodał, że wartość tego zakupu to 13 mln zł – 3,7 mln zł pochodzi od samorządów, a prawie 9 mln zł z budżetu państwa, w tym z narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, MSWiA i funduszy własnych PSP.

Podczas uroczystości w remizie OSP w Kożuchowie w pow. nowosolskim minister przekazał miejscowym druhom nie tylko promesę, ale i mechaniczną 37-metrową drabinę. To w pełni sprawny używany wóz, który wcześniej był wykorzystywany przez strażaków zawodowych z Gorzowa Wlkp.

„Kożuchów jest miastem zabytkowym. Mamy dużo wąskich uliczek i wysokich budynków. Ta drabina pomoże nam w prowadzeniu skutecznych działań gaśniczych. Teraz nie będziemy musieli czekać na przyjazd drabiny z jednostki PSP w Nowej Soli” – powiedział prezes OSP w Kożuchowie Tomasz Walczak.

Joachim Brudziński wręczył też wyróżnienia strażakowi zawodowemu z Nowej Soli i strażnikowi granicznemu z Krosna Odrzańskiego, którzy 23 marca br. zatrzymali sprawcę rozboju z użyciem noża w sklepie w Kożuchowie.

Podczas uroczystości minister, wojewoda lubuski Władysław Dajczak i szef PSP złożyli świąteczne życzenia wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych i podziękowali im za służbę.

PAP/RIRM

drukuj