J. Brudziński: we wtorek rano Prezydium i Konwent Seniorów; przedstawiony zostanie porządek obrad Sejmu

We wtorek o godz. 8.00 rano odbędzie się posiedzenie Prezydium Sejmu, następnie Konwentu Seniorów i będzie szczegółowo przestawiony porządek obrad – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński pytany, czy w tym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy Prawo i Sprawiedliwość jest przygotowane na działania ze strony opozycji Joachim Brudziński odpowiedział, że zawsze są przygotowani na działania opozycji.

Jak rozumiem w dniu jutrzejszym opozycja będzie chciała formułować swoje uwagi w sposób bardziej ekspresyjny, ale od tego jest Sejm, od tego jest mównica sejmowa, żeby się spierać, oczywiście zawsze zgodnie z regulaminem” – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Jak dodał, „nikt, nawet bardzo emocjonalnie podekscytowany porządkiem obrad nie może zapowiadać łamania prawa, bo musi się liczyć z konsekwencjami, jakie tego typu działaniami musiałby spowodować”.

Projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę. Przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku „z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości”.

Projekt wywołał protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. W niedzielę odbyły się manifestacje przed Sejmem oraz siedzibą Sądu Najwyższego. W poniedziałek z inicjatywy PO doszło w Sejmie do spotkania, w którym uczestniczyli posłowie klubów opozycyjnych z wyjątkiem Kukiz’15 oraz m.in. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, byłego I prezesa SN Adama Strzembosza, byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

 

PAP/RIRM

drukuj