fot. PAP/EPA

Francja: Obchody 5. rocznicy zamordowania księdza przez islamistów podczas Mszy św.

Obchody piątej rocznicy zamordowania francuskiego księdza Jacques’a Hamela przez islamskich terrorystów odbyły się w poniedziałek w miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray na północy Francji. Duchowny podczas Mszy św. został dźgnięty nożem w szyję.

„Rząd Republiki upamiętnia swoich męczenników i nie ma wątpliwości, że Jacques Hamel jest jednym z nich” – powiedział obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„Islamistyczne barbarzyństwo dotyka wszystkich symboli, które składają się na Zachód i Francję. Barbarzyństwo, z którym mamy do czynienia, jest trudne do zwalczenia (…) Musimy kontynuować zdecydowaną walkę przeciwko tym, którzy wykorzystują Boga do zabijania” – dodał.

„Jacques Hamel odznaczał się skromnością i prostotą” – podkreślił natomiast Hubert Wulfranc, który był merem Saint-Etienne-du-Rouvray w 2016 roku, gdy doszło do ataku.

Obecny szef władz miasta Joachim Moyse określił ojca Hamela jako „człowieka Kościoła i oddanego obywatela”, który „niósł przesłanie pokoju i nadziei”.

„Naród wspomina i z szacunkiem kłania się pamięci księdza Jacques’a Hamela, który pięć lat temu padł pod ciosami islamskiego terroryzmu. Niech jego humanizm i przesłanie braterstwa prowadzą nas w obliczu nienawiści i barbarzyństwa” – napisał premier Jean Castex na Twitterze.

„Jakie jest wielkie oczekiwanie ludzkości, jeśli nie pokój?” – pytał w homilii arcybiskup Rouen, ks. abp Dominique Lebrun.

Uroczystość odbyła się w obecności nielicznych wiernych, którzy uczestniczyli w Mszy św. celebrowanej przez księdza Hamela w czasie zamachu w 2016 r. Wśród nich był Guy Coponet, który został wówczas poważnie ranny.

Ks. abp Dominique Lebrun przypomniał, że trwa proces przygotowań do beatyfikacji ks. Hamela.

85-letni ks. Jacques Hamel został dźgnięty nożem w szyję w kościele 26 lipca 2016 r. Zabójcy, twierdzący, że należą do dżihadystycznej organizacji tzw. Państwo Islamskie, zostali zastrzeleni przez policję.

Proces czterech osób podejrzanych o współudział w zabójstwie ks. Hamela ma się rozpocząć w 2022 r.

PAP

drukuj