fot. flickr.com

Radio Watykańskie: Kościół w Nigerii w rękach islamskiej władzy?

Muzułmański prezydent Nigerii Muhammadu Buhari 7 sierpnia podpisał ustawę o zwiększonej kontroli rządu nad organizacjami pozarządowymi, w tym Kościołem. Pozwala ona nawet na odwoływanie administratorów danej organizacji, a w przypadku Kościoła biskupów, i nominowanie na ich miejsce komisarzy rządowych.

„Ta ustawa to bomba zegarowa” – mówią członkowie CAN – Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii, organizacji zrzeszającej wspólnoty chrześcijańskie w Nigerii, w tym także Kościół katolicki. Stowarzyszenie oficjalnie odrzuciło przyjęcie kontrowersyjnej ustawy, zwracając się bezpośrednio do prezydenta Buhariego o jej złagodzenie.

„Kościół nie może być kontrolowany przez rząd, ponieważ ciąży na nim odpowiedzialność i zobowiązania duchowe” – podkreślają liderzy chrześcijańscy. Mimo tych zastrzeżeń prezydent Nigerii zdecydował się na rozpoczęcie procedury wdrażania kontroli nad organizacjami pozarządowymi.

76-letni Muhammadu Buhari, emerytowany generał armii, w 1983 r. w wyniku zamachu stanu został nowym przywódcą kraju, jako przewodniczący Najwyższej Rady Wojskowej. Urząd prezydenta sprawuje od 2015 r., będąc na czele partii Kongresu Wszystkich Postępowych (APC). W przeszłości nawoływał do wprowadzenia koranicznego szariatu prawa w całym kraju.

vaticannews.va

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl