fot. pixabay.com

Nigeria: nagły wzrost przypadków cholery na północy kraju

Na północy Nigerii w ostatnich tygodniach odnotowano nagły wzrost liczby zakażeń cholerą – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Nowe zagrożenie dodatkowo obciąża nigeryjską służbę zdrowia, walczącą z pandemią COVID-19.

„W ostatnich tygodniach mieliśmy nowe i nawracające przypadki (cholery – PAP)” – powiedział Bashir Lawan Muhammad, główny epidemiolog kraju i wiceszef służby zdrowia w północnym stanie Kano.

Wyjaśnił, że sytuację pogarsza sezon deszczowy, a także walki z islamistycznymi bojówkami w tym regionie.

Według Nigeryjskiego Centrum Kontroli Chorób (NCDC) w 22 z 36 nigeryjskich stanów, w tym w stołecznej Abudży, podejrzewa się przypadki cholery. Muhammad oznajmił, że w samym stanie Kano od marca na cholerę zmarło 186 osób, a w skali kraju – 653.

Oprócz rozprzestrzeniającej się epidemii cholery, w tym najludniejszym państwie Afryki diagnozuje się teraz także najwięcej nowych przypadków Covid-19, co według Reutera sprawia, że rosną obawy przed trzecią falą koronawirusa.

Cholera wywoływana jest przez bakterię – przecinkowca cholery. Powoduje ona wyniszczającą biegunkę i ciężkie odwodnienie, szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Cholera szerzy się za pośrednictwem zakażonej odchodami wody i żywności. Wybuchom epidemii sprzyjają wojny i klęski żywiołowe. Bogate kraje pozbyły się cholery dzięki toaletom, kanalizacji i przestrzeganiu higieny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl