fot. Monika Bilska

Premier M. Morawiecki: Zachowanie bandytów drogowych będzie jeszcze surowiej karane

Skuteczną walkę z piratami drogowymi mają umożliwić zmiany w Prawie o ruchu drogowym. W 2020 roku doszło do ponad dwudziestu trzech tysięcy pięciuset wypadków drogowych. Życie na drodze straciło prawie dwa i pół tysiąca osób, a ponad dwadzieścia sześć tysięcy zostało rannych. Prawie 90 proc.  wypadków nastąpiło z winy kierowców.

Główną przyczyną wypadków drogowych w 2020 roku było wymuszanie pierwszeństwa i niewłaściwa prędkość. Walkę z piratami drogowymi ułatwi nowelizacja Prawa o ruchu drogowym,  którą przyjął rząd – zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

– Wszelkiego typu zachowanie na ulicach, które będzie przypominało zachowanie bandytów za kierownicą, będzie jeszcze bardziej surowo karane – zapowiedział premier.

Nowelizacja zakłada podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. złotych. Zwiększone zostaną też minimalne kwoty mandatów za wybrane przewinienia – wskazał Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Jak chociażby wykroczenia przeciwko pieszym, gdzie mandaty mają się zaczynać od 1500 złotych. To są zmiany niezwykle istotne, chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce – wskazał gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Wyższe stawki mandatów za granicą skutecznie hamują brawurę kierowców – zaznaczył prawnik, dr Grzegorz Piątkowski.

– Samo podwyższanie kar jest skutecznym straszakiem, widzimy to na przykładzie Niemiec czy Szwecji, gdzie polscy kierowcy zaraz po przekroczeniu granicy nagle zdejmują nogę z gazu – ocenił prawnik.

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych. Zmiany nastąpią także w zakresie punktów karnych. Maksymalnie będzie można otrzymać już nie 10, ale nawet do 15 punktów za jedno wykroczenie drogowe.

– Limit punktów się nie zmienia, to jest odpowiednio 24 punkty i 20 punktów dla kierowców z rocznym i krótszym stażem, ale co ważne – kasowanie tych punktów dopiero po dwóch latach, a nie po roku – zwrócił uwagę Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Drogowi przestępcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie. A rodziny osób, które zginęły w wypadkach drogowych, będą mogły liczyć na specjalne renty od sprawców. Bezpieczeństwo na drogach poprawiają też inwestycje infrastrukturalne. Piraci drogowi będą się do nich dokładać.

– To kilka tysięcy różnego rodzaju zadań w Polsce, takich jak budowa nowych przejść dla pieszych, nowych sygnalizatorów świetlnych, budowa chodników, rond, kładek, doświetlenie przejść, oświetlenie dróg. To wszystko jest bardzo ważne, aby poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Według planów zmiany w przepisach o ruchu drogowym wejdą w życie już 1 grudnia 2021 roku. Równocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Nowe przepisy mają pozwolić na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy.

TV Trwam News

drukuj