Ponad 20 ofiar ataku w Nigerii

Osiemnaście osób zginęło, gdy uzbrojeni ludzie, zapewne islamistyczni bojownicy, otworzyli ogień do handlujących „zakazanym” mięsem w miejscowości Damboa w północno-wschodniej Nigerii – poinformowały lokalne władze. W innym ataku zginęło pięć osób.

Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem. Celem byli najprawdopodobniej miejscowi myśliwi sprzedający mięso m.in. małp i wieprzowinę, zakazane dla muzułmanów – powiedział przedstawiciel miejscowych władz.

Sprecyzował, że bojownicy podejrzani o przynależność do islamistycznego ugrupowania Boko Haram zastrzelili na miejscu 13 myśliwych, a pięciu kolejnych zmarło w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

W ostatnim czasie w północnej Nigerii odnotowano wzmożoną aktywność Boko Haram. Bojownicy tej organizacji twierdzą, że chcą utworzyć w Nigerii islamistyczne państwo, z obowiązującym prawem szariatu. Damboa leży w północno-wschodnim stanie Borno, uważanym za bastion Boko Haram.

W ramach swojej rebelii w ciągu ostatnich trzech lat w atakach w Nigerii ugrupowanie zabiło kilkaset osób. Celem ich ataków padają m.in. służby bezpieczeństwa, a także kościoły; wśród ofiar Boko Haram jest jednak więcej muzułmanów niż chrześcijan.

170-milionowa ludność Nigerii dzieli się mniej więcej po połowie na chrześcijan i muzułmanów.

PAP

drukuj