fot. flickr.com

Nigeria: Bilans ofiar napadów rabunkowych w czwartek wzrósł do 88 osób

Bilans ofiar śmiertelnych siedmiu napadów rabunkowych na wsie w północno-zachodniej Nigerii, jakie jednocześnie przeprowadzono w czwartek, wzrósł do 88 – podała w niedzielę policja stanu Kebbi. „Nie jest on ostateczny; wciąż znajdowane są ciała” – wskazano.

Bezpośrednio po atakach na wsie i uprowadzeniu stamtąd bydła znaleziono 66 ciał wieśniaków, którzy starali się bronić swego dobytku. W trakcie weekendu znaleziono jeszcze szczątki dodatkowych 22 osób – powiedział dziennikarzom rzecznik policji stanu Kebbi, Nafiu Abubakar.

Jak podkreślił, zarówno czynności śledcze, jak i poszukiwanie ofiar będzie kontynuowane w najbliższych dniach.

W ocenie lokalnych mediów napad nie miał podłoża politycznego czy religijnego i był raczej dziełem przestępczej bandy rabusiów.

W Nigerii, gdzie często dochodzi do uprowadzania uczniów i uczennic dla okupu, rabunkowe napady na wsie nie są rzadkością. Określane przez miejscową ludność mianem „bandytów” gangi przestępców terroryzują ludność w środkowo-zachodniej i północno-zachodniej Nigerii, plądrując wioski, kradnąc bydło i dokonując porwań od wielu miesięcy. Napady te stały się w ostatnim okresie bardziej brutalne. Organizowane lokalnie siły samoobrony i pomoc wojska nie jest w stanie im zaradzić.

PAP

drukuj