Program wczesnego wykrywania wad rozwojowych u dzieci i niemowląt

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu realizowany jest program wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt. Placówka już pomogła wielu rodzinom z całego województwa dolnośląskiego.

12 lipca samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył trzy miliony złotych  na realizację programu, który sprawi, że niemowlęta urodzone w latach 2023-2025,  u których stwierdzono wady rozwojowe, szybciej otrzymają kompleksową pomoc – zaznaczył koordynator programu, prof. dr hab. n. med. Robert Śmigiel.

Założeniem projektu jest skoordynowanie opieki wielospecjalistycznej nad dzieckiem z zaburzeniem rozwoju w okresie niemowlęctwa nawet w okresie perinatalnym. Chodzi o ukierunkowanie rodziców na początku tej trudnej drogi kończącej się niejednokrotnie wielochorobowością – podkreślił prof. dr hab. n. med. Robert Śmigiel.

Do tej pory choroby rzadkie były diagnozowane z dużym opóźnieniem. Jak tłumaczyła kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii UM we Wrocławiu, prof. Barbara Królak-Olejnik, ma to związek z utrudnionym dostępem do badań diagnostycznych i specjalistów, szczególnie zgrupowanych w jednym miejscu.

Zdarzają się noworodki, u których rozpoznajemy trudne diagnostycznie zmiany, które wymagają zabiegów operacyjnych, potem wymagają badań histopatologicznych, na które długo czekamy, bo to nie jest badanie, które uzyskamy w ciągu jednego dnia. Dla naszego małego pacjenta to jest dosyć długo i po uzyskaniu wyniku tego badania kolejne konsultacje będą zależne od tego, czy ta zmiana jest łagodna, czy jest zmianą rozrostową – zaznaczyła prof. Barbara Królak-Olejnik.

Kluczowe stają się e-konsylia z różnymi specjalistami, dzięki którym każdy pacjent otrzyma paszport, czyli dokument zawierający opis stanu dziecka oraz zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne. Rodzic nie będzie musiał już sam na własną rękę szukać lekarzy. Pomoc będzie dostępna w jednym miejscu. Będą mogły skorzystać z niej  całe rodziny, nie tylko mały chory pacjent.

Według wyliczeń z programu w przeciągu najbliższych trzech lat skorzysta około trzech tysięcy dzieci urodzonych na terenie województwa dolnośląskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl