fot. pixabay.com

W czwartek poznamy dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych

Jutro poznamy dokładną lokalizację szpitali koordynacyjnych. Informację ma przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski. Placówki koordynacyjne zostaną powołane decyzjami wojewodów.

Obecnie trwają rozmowy, które szpitale zostaną przekształcone. Zadaniem placówek koordynacyjnych będzie usprawnienie całego procesu przyjmowania pacjentów. Zgodnie z złożeniem, szpitale koordynacyjne mają też przyczynić się do zwiększenia liczby łóżek dla chorych na COVID-19. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wskazał, jak istotna jest koordynacja w obliczu narastającej epidemii.

Nie może dochodzić do takiej sytuacji, kiedy pacjent jest już w karetce, że dopiero wówczas zaczyna się poszukiwanie szpitala, w którym ten pacjent może być leczony, do którego szpitala ten pacjent może być skierowany. Zanim pacjent wsiądzie do karetki, zanim zostanie podjęta reakcja ze strony obsługi ratownictwa medycznego, musi zapadać decyzja, gdzie ten pacjent będzie przewożony. Nie może dochodzić do sytuacji, kiedy pacjent jest wożony między poszczególnymi szpitalami, więc koordynacja na poziomie województw na pewno zostanie wprowadzona wraz ze szpitalami koordynacyjnymi – dodał rzecznik.

Szpitale koordynacyjne mają być w każdym województwie. Będą one koordynowały działania związane z koronawirusem w danym regionie.

RIRM

drukuj