fot. flickr

Lekarze przypominają: dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść śniadanie

Dzieci powinny zjeść posiłek przed wyjściem do szkoły, a drugie śniadanie zabrać ze sobą; tornister nie powinien być za ciężki – przypomina Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.

„Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. To dorośli powinni stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i zdrowego rozwoju podczas wielu pracowitych miesięcy spędzonych nad książkami” – powiedziała cytowana w przesłanym PAP komunikacie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Lekarze z PPOZ podkreślają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść odpowiedni posiłek, a w tornistrze zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami – np. jabłko czy kanapka z sałatą. Warto także sprawdzić, czy w tornistrze są wszystkie potrzebne rzeczy i czy nie jest za ciężki.

Ubiór dziecka powinien być dostosowany do pogody – najlepsza metoda – „na cebulkę” – chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, ponieważ nieuzasadniona rezygnacja z ćwiczeń szkodzi jego zdrowiu – ostrzegają lekarze.

Przypominają też, że najlepszym odpoczynkiem jest zdrowy sen, dlatego dziecko nie powinno zarywać nocy, a odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, a przede wszystkim ruchem na świeżym powietrzu.

Należy także pozwolić dzieciom na rozwijanie zainteresowań, ale nie przeciążać ich nadmiarem zajęć dodatkowych – radzą lekarze.

W szkole dziecko po raz pierwszy może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, warto mu więc powiedzieć, aby nie przyjmowało podejrzanych słodyczy lub innych rzeczy od nieznajomych.

„Powrót do szkoły nie musi wcale oznaczać tylko i wyłącznie ciężkiej pracy, stresu i ogromnego wysiłku. Jeśli stworzymy dzieciom bezpieczny dom, zagwarantujemy opiekę i zainteresowanie, one będą uczyły się chętniej, łatwiej, a my, dorośli, będziemy dumni z ich osiągnięć” – dodała Bożena Janicka.

PAP/RIRM

drukuj