fot. polskieradio.pl

M. Dworczyk: w najbliższych dniach nie jest planowane spotkanie premiera z lekarzami

W najbliższych dniach nie jest planowane spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z lekarzami rezydentami – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie do dyspozycji lekarzy, również lekarzy rezydentów.

Michał Dworczyk był pytany w radiowej Trójce, czy premier rozważy możliwość spotkania się z lekarzami.

„W najbliższych dniach takie spotkanie na pewno nie jest planowane” – powiedział minister.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że na razie na pewno z lekarzami rezydentami spotka się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, bo jest do tego wyznaczony. Dodał, że będzie chciał pomóc w rozwiązanie problemu w służbie zdrowia.

„Na pewno minister zdrowia będzie do dyspozycji lekarzy, również lekarzy rezydentów, to jest obszar działania pana ministra Radziwiłła” – podkreślił Michał Dworczyk.

Zaznaczył również, że właściwą osobą do rozwiazywania problemów jest właśnie minister zdrowia, który już spotykał się wielokrotnie z różnymi grupami lekarzy, przedstawicielami służby zdrowia i „nadal jest otwarty na to, żeby takie spotkanie prowadzić”.

„Premier docenia powagę sytuacji. I wszystkim nam zależy przede wszystkim na dobru pacjentów. Reformy – wszyscy są zgodni co do tego – są potrzebne” – powiedział minister.

Zauważył jednocześnie, że „wiele rzeczy” już się wydarzyło oraz wiele jest zaplanowanych.

„Z dnia na dzień sytuacji w służbie zdrowia nikt nie jest w stanie zmienić” – podkreślił szef Kancelarii Premiera.

W środę Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciło się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie; młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z „sytuacji kryzysu” w służbie zdrowia.

Lekarze-rezydenci, którzy od października protestują domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń wypowiadają – w placówkach na terenie całego kraju – klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

PAP/RIRM

drukuj