fot. twitter.com/michaldworczyk

[TYLKO U NAS] Min. M. Dworczyk: Miasto jest cały czas, tak wiemy z komunikatów medialnych, na etapie analiz tego, dlaczego nastąpiła ta awaria. My nie mogliśmy czekać tak długo

Miasto jest cały czas, tak wiemy z komunikatów medialnych, na etapie analiz tego, dlaczego nastąpiła ta awaria oraz co zrobić, żeby samemu, jako samorząd Warszawy, rozwiązać ten problem(…) Nie mniej to rozwiązanie, które wprowadziliśmy, jest ekstraordynaryjne i tymczasowe – mówił o rozpoczęciu pracy przez awaryjny rurociąg w Warszawie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Dzisiaj wczesnym porankiem została uruchomiona instalacja, które zadaniem jest niedopuszczanie do dalszego zanieczyszczania Wisły.

– Po 4.00 została uruchomiona ta instalacja. Pan premier Mateusz Morawiecki półtora tygodnia temu, ze względu na bezczynność władz Warszawy, czyli nie przedstawienie żadnej propozycji, jak zareagować na tę sytuację, podjął decyzję o tym, aby zbudować alternatywny rurociąg, dzięki czemu zostanie zablokowany zrzut nieczystości do Wisły. Po 10 dniach, czyli dzisiaj, po godzinie 4.00 uruchomiliśmy ten rurociąg. On jest uruchamiany sukcesywnie, zwiększane są jego moce i ciśnienie w obu rurach, także w tej chwili to jest około 60 proc. wydajności. Do końca tygodnia, a może nawet i wcześniej, to będzie już 100 proc. – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Są takie momenty, że ścieki w ogóle już nie wpadają do Wisły – podkreślił gość Radia Maryja.

– A są takie momenty, że jeszcze 30-40 proc. tych ścieków, w godzinach największego natężenia, wpada do rzeki, ale ta proporcja sukcesywnie będzie się zmieniać na korzyść tych ścieków, które są pompowane do oczyszczalni Czajka, a nie zanieczyszczają rzeki – oznajmił minister Michał Dworczyk.

Pomimo działania zastępczego rurociągu, warszawski ratusz ciągle analizuje przyczyny awarii.

– Miasto jest cały czas, tak wiemy z komunikatów medialnych, na etapie analiz tego, dlaczego nastąpiła ta awaria oraz co zrobić, żeby samemu, jako samorząd Warszawy, rozwiązać ten problem. My nie mogliśmy czekać tak długo, dlatego że zarówno zdrowie osób mieszkających na północ od Warszawy, ale i sama rzeka były zagrożone, więc musieliśmy podjąć te działania. Nie mniej to rozwiązanie, które wprowadziliśmy, jest ekstraordynaryjne i tymczasowe. Teraz zadeklarowaliśmy, że możemy je utrzymywać, ale oczekujemy, że Warszawa rozwiąże ten problem samodzielnie, bo to jest przecież obowiązek samorządu – zaakcentował gość „Aktualności dnia”.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka można odsłuchać odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj