„Polska pod Krzyżem” w łączności duchowej z Bazyliką Grobu Pańskiego

Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” będzie odbywało się w łączności duchowej z Kalwarią i Bazyliką Grobu Pańskiego w Jerozolimie, gdzie 14 września o godz. 15.00 zostanie odprawiona eucharystia w jego intencji – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka biura prasowego Fundacji Solo Dios Basta Elżbieta Lachman.

Dodała, że coraz więcej diecezji w Polsce włącza się do planowanej na ten dzień modlitwy. Można już mówić o ogólnopolskim wymiarze wydarzenia.

Myślę, że to jest ważne, abyśmy tu, w Bazylice Grobu Pańskiego, niespełna 30 metrów od Kalwarii, gdzie Jezus umarł, gdzie się wypełniło odkupienie świata przez krzyż i zmartwychwstanie Jezusa, włączyli się duchowo w modlitwę >>Polska pod Krzyżem<<” – podkreśla franciszkanin, o. Zacheusz Drążek, który od sześciu lat posługuje w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i wystąpił z propozycją duchowej łączności tego miejsca z wydarzeniem „Polska pod Krzyżem”.

Dlatego tu, pod krzyżem Jezusa Chrystusa na Kalwarii, będziemy chcieli łączyć się o godzinie 15.00 Mszą świętą w kaplicy w Bazylice Bożego Grobu. Będziemy w tej eucharystii polecać wszystkich uczestników spotkania +Polska pod Krzyżem+ i całą Polskę Jezusowi Chrystusowi, który właśnie tutaj umarł na krzyżu na Golgocie” – dodaje o. Zacheusz Drążek, cytowany w przekazanym komunikacie przez Fundację Solo Dios Basta.

Do wydarzenia dołączają kolejne diecezje w Polsce, a ich biskupi zachęcają do duchowej łączności z modlitwą, która odbędzie się 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego, we Włocławku.

W niedzielę (8 września) do spotkania duchowego dołączyła Archidiecezja Krakowska.

Dziś, gdy tyle sił duchowego zła uderza w Kościół i w ludzi wierzących, dajmy się zaprowadzić Maryi pod krzyż Chrystusa” – wzywa ks. abp Marek Jędraszewski w komunikacie, odczytywanym we wszystkich kościołach i parafiach archidiecezji krakowskiej.

Również we wszystkich świątyniach archidiecezji częstochowskiej został odczytany w niedzielę list metropolity na temat wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. Ks. abp Wacław Depo zachęca: „Zacznijmy od osobistego rachunku sumienia i pytania o naszą wierność Bogu, a jeśli trzeba skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania. Bardzo proszę, by w każdej parafii duszpasterze dali najpierw wiernym możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej w dniach poprzedzających i w samo święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Proszę również, by 14 września w każdej parafii odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji Polski. Zachęcam także duszpasterzy i grupy apostolskie do adoracji krzyża nie tylko w kościołach, ale i w miejscach publicznych, takich jak: krzyże na placach miast, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne, a także w naszych domach”.

„Widać wyraźne poruszenie w sercach biskupów i wiernych w całej Polsce, organizacja modlitwy pod Krzyżem nabiera ogromnego tempa. Na naszej stronie internetowej, w ciągu 4 dni, przybyło ponad 100 kolejnych miejsc modlitwy” – zaznacza Maciej Bodasiński, jeden z organizatorów spotkania „Polska pod Krzyżem”.

Podkreśla jednocześnie, że „największym znakiem dla nas jest łączność duchowa z Kalwarią w Jerozolimie. Tam w eucharystii męka Jezusa zostanie połączona z modlitwą, jaka odbywać będzie się w Polsce”.

PAP/RIRM

drukuj