fot. pixabay.com

Irlandia walczy o odnowę wiary

W Irlandii sprawowano Eucharystię na kamiennych ołtarzach, jak za czasów prześladowań. Modlitewna inicjatywa księży odbyła się w niedzielę we wszystkich irlandzkich diecezjach. Odwołano się w ten sposób do czasów prześladowań tamtejszego Kościoła, kiedy to w czasie reformy protestanckiej katolicy nie mieli prawa uczestniczenia we Mszy świętej.

Msza św. na kamiennych ołtarzach odbyła się w niedzielę, a jej pomysłodawcą było stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zaproponowało, by kapłani zaczerpnęli ze świadectwa minionych wieków.

Pandemia koronawirusa również stała się zachętą do takiego działania, ponieważ tak jak w Polsce również w Irlandii zostały zamknięte kościoły. Wtedy jeden z kapłanów postanowił odprawić Mszę św. na kamiennym głazie z XVII w. Kamienny ołtarz znajduje się na terenie parafii leżącej nad zatoką na Wyspie Achill.

– Była Wielkanoc. Pomyślałem sobie, że byłoby wspaniale, gdybyśmy zaczęli sprawować Eucharystię na tych kamieniach, dając wiernym możliwość powrotu do miejsc, w których ich przodkowie przed wiekami sprawowali liturgie w tajemnicy i gdzie także nasi męczennicy przyjmowali Komunię Świętą – powiedział ks. Gerard Quirke.

Eucharystia została odprawiona w 26 diecezjach we wspomnienie błogosławionych męczenników irlandzkich. Wydarzenie to upamiętniło trudną historię Irlandii, kiedy to w czasach reformy protestanckiej w latach 1579-1654 doszło do prześladowań katolików. Zginęła wówczas ogromna liczba Irlandczyków, Anglików i Szkotów, a także wspomnianych 17 błogosławionych męczenników.

Vaticannews/Beata Zajączkowska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl