fot. PAP/Rafał Guz

Ks. kard. R. Sarah w liście do Episkopatów świata: Trzeba pilnie powrócić do chrześcijańskiego życia i Eucharystii

List pt. „Z radością powróćmy do Eucharystii”, którego adresatami są przewodniczący poszczególnych krajowych Konferencji Episkopatów, stanowi ważne wskazanie dla biskupów i duszpasterzy, jak organizować życie sakramentalne w parafiach w czasie pandemii COVID-19 i po niej. Ks. kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z mocą podkreśla, że wspólnotowy charakter Liturgii odróżniał chrześcijan od świata pogańskiego, w którym świątynie były przeznaczone dla bóstwa, a nie dla ogółu wiernych.

Ks. kard. Robert Sarah apeluje, aby pilnie powrócić do normalnego życia chrześcijańskiego, którego centrum jest wspólnotowe przeżywanie Liturgii. Jednoznacznie stwierdza też, że normy liturgiczne nie należą do kompetencji państwa, lecz jedynie do władz kościelnych. Wzywając do tego, aby ułatwiać wiernym udział w sakramentach, przestrzega jednocześnie przed „improwizacją i eksperymentami” w Liturgii. Stąd też wskazuje na konieczność pełnego zachowania norm i dbałość o piękno obrzędów.

Stanowisko Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powinno być wiążące dla wszystkich Episkopatów. Duszpasterze muszą apelować do wiernych, by uczestniczyli w Mszach św. w kościołach – podkreśla w rozmowie z nami ks. bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów.

Niestety, w wielu jeszcze rejonach świata są ograniczenia w dostępie do Eucharystii, a niektórzy wierni sami rezygnują z udziału w Mszy św. w świątyniach, zasłaniając się obawą o swoje zdrowie.

Ten argument nie ma podstaw, ponieważ w kościołach przestrzegane są zasady sanitarne. Łączenie się z Mszą św. przez środki przekazu, komunia duchowa, nigdy nie zastąpi Eucharystii przeżywanej osobiście i we wspólnocie w kościele ani komunii sakramentalnej, która jest spotkaniem z samym Bogiem. Na to też zwraca uwagę ks. kard. Robert Sarah – mówi ks. bp Adam Bałabuch.

List ks. kard. Sarah „Z radością powróćmy do Eucharystii” nosi datę 12 września br. Papież Franciszek zatwierdził go i polecił jego publikację. Treść dokumentu została opublikowana w gazecie watykańskiej „L’Osservatore Romano”.

Szef watykańskiej kongregacji podkreśla, że gdy tylko okoliczności na to pozwalają, konieczny i pilny jest powrót do normalności życia chrześcijańskiego, w którym Kościół jest domem, a sprawowanie liturgii, zwłaszcza Eucharystii, „jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (Sacrosanctum concilium, 10).

Komunia św. do ust

Ksiądz kard. Robert Sarah w liście do przewodniczących Episkopatów przypomina również o prawie wiernych do przewidzianych sposobów przyjmowania Ciała Chrystusa i adorowania Pana w Eucharystii bez ograniczeń, które wykraczają poza to, czego wymagają normy higieniczne ustalone przez władze publiczne czy biskupów.

Komunikaty typu, że wierni mogą przyjmować Komunię św. tylko i wyłącznie na rękę lub duchowo, są dużym nadużyciem. Dajemy ludziom możliwość wyboru, ale w ramach przyjętych przez Kościół norm i zasad, nie można wymyślać nowych sposobów, nie można też eliminować dotychczas przyjętych. W Polsce przede wszystkim Komunię św. przyjmujemy do ust – podkreśla ks. bp Adam Bałabuch.

Ksiądz kard. Robert Sarah szeroko mówi o tym, jak ważną rolę w życiu chrześcijanina odgrywają Msza św., Komunia św. i adoracja Najświętszego Sakramentu.

To nie kompetencja państwa

List podzielony jest na trzy części: teologiczną, zasady i wskazania.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreśla m.in., że jeśli chodzi o udział wiernych w Eucharystii podczas okresów szczególnych, wszystko powierza się roztropności poszczególnych biskupów i konferencji biskupów, nie może w żaden sposób władza publiczna narzucać swoich kryteriów. Msza św. nigdy nie może być traktowana na równi ze zgromadzeniami czy ze spotkaniami rekreacyjnymi – przytacza słowa kardynała ks. prof. Wojciech Góralski, prawnik kanonista. Do wydawania norm w sprawach liturgicznych nie są kompetentne władze cywilne, należy to wyłącznie do władz kościelnych.

Ksiądz kard. Robert Sarah w liście odwołuje się do wątku historycznego, do postawy męczenników z Abiteny z IV wieku, z czasów panowania cesarza Dioklecjana.

Gdy byli sądzeni za wyznawanie wiary chrześcijańskiej, odpowiedzieli non possumus, nie możemy wyrzec się Chrystusa nawet w obliczu śmierci. Ich przykład powinien być dla nas zachętą, abyśmy zawsze mieli perspektywę wieczności. Do wiecznego szczęścia prowadzi nas życie sakramentami – podkreśla ks. prof. Wojciech Góralski.

Realna obecność

W liście ks. kard. Robert Sarah kładzie ogromny nacisk na to, że żadnej transmisji nie można stawiać na równi z „osobistym kontaktem z Panem”. Stwierdza również, że jak tylko to możliwe, po okresie „postu eucharystycznego” należy wrócić – z czystym sercem – do Eucharystii.

Niestety widzę, także jako duszpasterz, że w mentalności ludzi są nadal obecne wszelkie dyspensy, które były potrzebne w okresie największego nasilenia pandemii. Kardynał Sarah mówi, że żadną miarą uczestnictwo wirtualne we Mszy św. nie zastąpi uczestnictwa fizycznego – zaznacza ks. prof. Wojciech Góralski.

Nic nie zastąpi realnego spotkania z Jezusem na Eucharystii, rzeczywistego przyjęcia Jego Ciała.

Kardynał Robert Sarah po raz kolejny przypomina kluczową prawdę naszej wiary, o której mówi Sobór Watykański II. Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Powinniśmy się otrząsnąć z rzeczywistości pandemicznej i pamiętać o realnej obecności Chrystusa w świątyniach. Kardynał w swojej prostocie i pokorze to przypomina – akcentuje w rozmowie z nami Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

List prefekta watykańskiej kongregacji jest bezcenną wskazówką dla całego Kościoła, dla wiernych świeckich, ale także hierarchów – dodaje.

Małgorzata Bochenek, „Nasz Dziennik”

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl