Eucharystyczna Irlandia

To będzie wielkie święto Eucharystii. W stolicy Irlandii rozpocznie się 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Hasłem spotkania, na które z radością oczekują mieszkańcy Dublina, są słowa: „Komunia z Chrystusem oraz między nami”.

Celem kongresu jest spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym, wspólna modlitwa i pogłębienie wiary. Metropolita Dublina ks. abp Diarmuid Martin zwrócił uwagę, że wydarzenie zbiega się z pięćdziesiątą rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, który był ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. Do stolicy Irlandii przybędzie wiele delegacji z różnych kontynentów, także z Afryki, Azji i obu Ameryk, „ubogacając swoją obecnością odkrywanie jedności i komunii przy całej tak wielkiej różnorodności wspólnoty Kościoła”, jak podkreślają organizatorzy kongresu.
Uczestnicy jubileuszowego 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego przygotowują się na to szczególne wydarzenie poprzez udział w kończącym się dziś sympozjum teologicznym w Kolegium św. Patryka w Maynooth. Od 6 czerwca eksperci z różnych dziedzin teologii podejmowali tematykę eklezjologii komunii, spraw misyjnych i pastoralnych. Pośród prelegentów byli m.in. ks. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, ks. kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów i papieski delegat na to spotkanie, oraz ks. kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hondurasu i Caritas Internationalis.
– W sympozjum teologicznym wzięło udział 4 tysiące uczestników – informuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Ashlyn Harmy z Biura Prasowego Kongresu Eucharystycznego. Ogólnie w tygodniowym kongresie, który rozpoczyna się jutro, weźmie udział 25 tysięcy osób ze 123 krajów świata, a na niedzielnej Mszy Świętej zamykającej spotkanie organizatorzy spodziewają się aż 80 tysięcy osób. W pomoc pielgrzymom zaangażowały się 2 tysiące wolontariuszy, nie tylko z Irlandii, ale także z innych państw świata. – Na czas zbliżającego się Kongresu Eucharystycznego zaplanowano także liczne sympozja, koncerty, warsztaty, wystawy – informuje Ashlyn Harmy. Najważniejszym punktem każdego dnia spotkania poza prelekcjami jest oczywiście Msza Święta.
Na spotkanie nie mógł przybyć Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież połączy się telewizyjnie z uczestnikami kongresu na zakończenie, wówczas też przekaże orędzie końcowe.
Patronami 50. Kongresu Eucharystycznego będą trzej święci: św. Kolumban – znany przede wszystkim ze swojej misyjnej działalności, założyciel monasterów we Francji i Szwajcarii, św. Mary MacKillop – założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, troszcząca się o edukację ubogich dziewcząt, i bł. Margaret Ball – znana z umiłowania Eucharystii, często więziona za to, iż umożliwiała sprawowanie Mszy św. w swoim domu.
Logo spotkania „Ludzie w komunii” (People in communion) zostało zaprojektowane przez Martina Barlowa z Portadown. Projekt został oparty na koncepcji wiernych każdego narodu, rasy czy języka, którzy wspólnie tworzą „Jedno Ciało” Chrystusa, formowani przez wiarę w Baranka Bożego, który złożył ofiarę na krzyżu. – Osoby z otwartymi ramionami, jakie przedstawia logo 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, są symbolem naszego poczucia wspólnoty, przynależności, uroczystości i akceptacji – mówi autor.
Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne odbywają się co cztery lata w wybranych państwach na różnych kontynentach, a ich przygotowaniem zajmuje się Papieski Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Pierwszy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1932 roku właśnie w Irlandii. Inauguracja kongresu zbiega się z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w niektórych państwach przeniesioną na niedzielę.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl