fot. pixabay.com

Irlandia: WhatsApp z rekordową karą 225 mln euro za naruszenie RODO

Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych (IDPC) poinformowała, że nałożyła rekordową w historii Irlandii karę 225 mln euro na komunikator WhatsApp za naruszenia unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

To druga największa kara w historii Unii Europejskiej związana z nierespektowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, po karze 746 mln euro nałożonej w czerwcu przez Luksemburg na koncern Amazon – przypomina agencja AFP.

IDPC nadzoruje Facebooka, który jest właścicielem WhatsApp, oraz jego podmioty w UE, ponieważ w Irlandii ten technologiczny gigant posiada swoją europejską siedzibę.

Śledztwo w sprawie WhatsApp rozpoczęło się w 2018 roku i dotyczyło głównie „zarządzania danymi pomiędzy samą aplikacją a innymi podmiotami Facebooka”. Irlandzki urząd poinformował, że dopatrzył się „bardzo poważnych naruszeń” dotyczących przejrzystości działań aplikacji oraz „istotnych braków w informowaniu” użytkowników na temat korzystania z ich danych osobowych.

„Nierespektowanie przepisów transparentności może być szkodliwe dla innych podstawowych zasad ochrony danych” – przekazała IDPC.

Rzecznik WhatsApp wyraził sprzeciw wobec decyzji IDPC i ocenił, że kara jest „zupełnie nieproporcjonalna”. Korporacja zamierza się odwołać od postanowienia irlandzkiego regulatora.

Jak przypomina AFP, skarg przeciw cyfrowym gigantom w Europie jest coraz więcej, a aktywiści oskarżają służby w Irlandii o zbytnią wobec nich pobłażliwość, spowodowaną ich zdaniem korzyściami, jakie ten kraj czerpie z podatków odprowadzanych na jego terytorium przez te firmy.

PAP

drukuj