Szef MSZ Polski z wizytą w Irlandii

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowki zakończył swoją dwudniową wizytę w Irlandii. Dziś szef Polskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim irlandzkim odpowiednikiem m.in. na temat Brexitu i relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Niezwykle ważnym tematem dla państw wyspiarskich jest Brexit. Szefowie dyplomacji Polski i Irlandii omówili jego skutki zarówno w kontekście całej wspólnoty, jak i konsekwencji decyzji Brytyjczyków dla Dublina i Warszawy.

– Dla Polski Wielka Brytania to partner handlowy, polityczny i militarny, dlatego utracenie Wielkiej Brytanii jako członka Unii Europejskiej to ogromny problem. Ważne jest, by pozostała partnerem Europy, w szczególności partnerem NATO – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Charles Flanagan wskazał, że rozmowa dotyczyła również kryzysu migracyjnego oraz spraw dotyczących Syrii, Bliskiego Wschodu oraz Ukrainy. Charles Flanagan zadeklarował chęć zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy krajami.

– Polska jest dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o stosunki handlowe. Wymiana wyniosła ponad 4 mld euro. W tym roku wzrost wyniósł 20 proc. – wskazał szef irlandzkiego MSZ.

Szefowie dyplomacji omówili również kwestie dotyczące Polonii mieszkającej w Irlandii.

– Rozmawialiśmy też o dostępie Polaków mieszkających w Irlandii do systemu edukacji oraz obecności języka polskiego w szkołach – powiedział Witold Waszczykowski.

– Chciałbym dodać, że około 700 studentów zdawało język polski na naszej irlandzkiej maturze – dodał Charles Flanagan.

Witold Waszczykowski wygłosił wykład w Irish Institute of European Affairs, w którym mówił o aktualnych wyzwaniach i problemach stojących przed Europą. Szef polskiej dyplomacji nawiązał do aktywności Moskwy. Stabilna i przewidywalna Rosja działająca zgodnie z prawem międzynarodowym jest tym, czego Polska zdecydowanie pragnie. Jednak – jak dodał Waszczykowski – Rosja nie traktuje poważnie zasad i obowiązków uznanych przez społeczność międzynarodową.

– Jestem pewien, że zgodzicie się ze mną, iż agresja Rosji na Gruzję, jej aneksji Krymu i bezpośrednie wsparcie wojskowe dla bojowników we wschodniej Ukrainie są dość wymowne znaki nieprzewidywalności tego kraju – powiedział Witold Waszczykowski.

Kolejnym etapem wzajemnej współpracy będzie wizyta premier Irlandii w Warszawie.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl