fot. twitter.com/ipngovpl

IPN wdrożył system CODIS, służący do porównywania profili genetycznych

Instytut Pamięci Narodowej wdrożył system CODIS – autorskie narzędzie Federalnego Biura Śledczego USA. Narzędzie posłuży do porównywania profili genetycznych.

Instytut starania o pozyskanie narzędzia CODIS rozpoczął już dwa lata temu. System został zainstalowany w IPN w sierpniu. Narzędzie funkcjonuje od września. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto wprowadzanie do programu danych w postaci profili DNA. CODIS ma usprawnić przywracanie tożsamości ofiarom totalitaryzmów, których szczątki odnajduje IPN. Program pozwoli na stworzenie całościowej bazy danych genetycznych IPN, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania profile DNA odnalezionych ofiar i ich rodzin.

– To nam daje możliwość uzyskiwania w krótkim czasie wyników badań genetycznych, a więc to, na czym nam bardzo zależało. W naszym procesie poszukiwań i identyfikacji ofiar zbrodni niemieckich, komunistycznych, sowieckich, to bardzo ważny dzień, powiedziałbym nawet, że przełomowy i historyczny, bo nigdy wcześniej nie mogliśmy z takiego doskonałego narzędzia korzystać – podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN.

IPN to druga po Centralnym Laboratorium Kryminalistyki polska instytucja, która uzyskała dostęp do programu CODIS. Narzędzie zostało przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej bezpłatnie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl