fot. pixabay.com

Hiszpania: w Aragonii odkryto ślady najstarszego forum rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim

Ekipa archeologów z Hiszpanii odnalazła w Aragonii, w północno-wschodniej części tego kraju, forum rzymskie z II w. p.n.e. Naukowcy twierdzą, że to najstarszy tego typu obiekt wybudowany na Półwyspie Iberyjskim.

W komunikacie przekazanym mediom zespół kierowany przez Alberto Mayayo oraz Borję Diaza z Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Saragossie sprecyzował, że ślady dużych rozmiarów forum znaleziono w gminie El Burgo de Ebro, w prowincji Saragossa.

Autorzy studium wyjaśnili, że budowla znajdowała się na terenie miasta, którego nazwy wciąż nie udało się badaczom ustalić. Było ono zamieszkane do czasu jego zburzenia.

Z ustaleń hiszpańskich archeologów wynika, że prawdopodobną przyczyną zniszczenia miasta była trwająca pomiędzy 80 a 71 r. p.n.e. wojna sertoriańska stanowiąca konflikt pomiędzy stronnictwami optymatów i popularów w Imperium Rzymskim.

“To bardzo ważne znalezisko ze względu na jego rozmiar i architekturę, a także z uwagi na fakt, że to najstarsze forum rzymskie dotychczas znalezione na Półwyspie Iberyjskim” – poinformował Borja Diaz.

Hiszpański archeolog dodał, że dużych rozmiarów plac otoczony był podwójnym portykiem pokrytym płytkami i prawdopodobnie wykorzystywanym przez środowisko pochodzących z Italii kupców do działalności handlowej.

Badacze przypuszczają, że w sąsiedztwie forum znajdował się duży budynek magazynowy, a także łaźnie publiczne.

Forum w Imperium Rzymskim było placem usytuowanym przy zbiegu dwóch głównych arterii miejskich. Zazwyczaj miało ono kształt prostokąta, przy którym funkcjonowały obiekty użyteczności publicznej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl