Hiszpania: 23 edycja wystawy “Edades del hombre”

W miejscowości Aguilar del Campo koło Palencji na północy Hiszpanii można zobaczyć 23 edycję wystawy “Edades del hombre”. W tym roku wystawa nosi tytuł “Mons Dei” – “Góra Boga” – miejsce objawienia bądź spotkania Boga z człowiekiem. “Edades del Hombre” to inicjatywa jedenastu diecezji regionu Kastylia i Leon, która od trzydziestu lat promuje i troszczy się o kulturowe dziedzictwo Kościoła.

Wystawa, którą można zobaczyć w kolegacie św. Michała i w kościele św. Cecylii w Aguilar del Campo, podzielona jest na siedem części. Wszystkie nawiązują do biblijnego znaczenia góry jako miejsca objawienia się Boga m. in. “Od Synaju do sanktuarium”, “Chmurka nad Karmelem”, “Wejście na górę doskonałości” czy “Chrystus, górą zbawienia”. W tym roku wystawa posiada też epilog “Ecclesia Dei”. Wśród eksponatów można zobaczyć dzieła tak znanych artystów jak Gregorio Fernández, El Greco, Goya czy Alonso Cano. Są też dzieła artystów współczesnych, w tym szczególnie związanych z regionem Palencji. Podczas wystawy prezentowany jest również okoliczny szlak kościołów romańskich. Wystawa przyciąga setki osób z całego kraju.

Pierwsza wystawa z cyklu “Edades del hombre” miała miejsce w 1988 r. w Valladolid. Nosiła ogólny tytuł “Sztuka w Kościele Kastylii i Leon”. Kolejne – już tematyczne – odbyły się w głównych miastach regionu. Dwukrotnie część wystawy została pokazana poza Hiszpanią: w Amberes (1995) i w Nowym Jorku (2002). Od samego początku cieszyły się dużym powodzeniem.

Celem wystaw jest ukazanie oraz zachowanie religijnego dziedzictwa Kościoła. Wiele eksponatów na co dzień znajduje się w klasztorach klauzurowych lub w małych miejscowościach, co utrudnia kontakt z nimi oraz ich konserwację. Spośród 5 tys. eksponatów, które można było zobaczyć przez 30 lat, ponad 40 proc. zostało odrestaurowanych przez Fundację Edades del Hombre.

“Sekret powodzenia tej inicjatywy polega na połączeniu wiary z tożsamością ludu. To, co nazywa się sztuką nie jest niczym więcej niż wynikiem uczucia religijnego ludu, który na przestrzeni wieków nadał mu kształt w szeregu pięknych reprezentacji. To jest właśnie klucz: tożsamość i wiara” – mówi Gonzalo Jiménez, sekretarz Fundacji Edades del Hombre.

Wystawę “Mons Dei” w Aguilar del Campo będzie można zobaczyć do listopada br.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl