Hiszpański rząd chce od Katalonii deklaracji dot. ogłoszenia niepodległości

Zaostrza się sytuacja w Katalonii. Hiszpański rząd domaga się od władz z Barcelony jasnej deklaracji czy w ostatni wtorek doszło tam do ogłoszenia niepodległości.

W ubiegłym tygodniu szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont podpisał proklamację, choć podkreślono, że jest to jedynie akt symboliczny.

Dzisiaj C. Puigdemont skierował list do premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, w którym nie odpowiedział na pytanie Madrytu i zaproponował spotkanie ws. sytuacji w Katalonii.

Hiszpański rząd nie chce jednak rozmów. W ubiegłotygodniowym wystąpieniu w Kortezach premier Mariano Rajoy podkreślał, że nie ma możliwości mediacji pomiędzy demokratycznym prawem a bezprawiem.

Dr Lech Jańczuk, politolog z KUL, ocenia, że propozycja Katalończyków, którzy chcą rozmów, jest rozsądna.

– Tutaj Katalończycy próbują zrobić krok wstecz, żeby nie zaogniać konfliktu między Barceloną a Madrytem, natomiast rząd w Madrycie stoi na twardym stanowisku mówiąc o tym, że to nie było zgodne z konstytucją. Natomiast Katalończycy – bo to jest chyba też najlepsza odpowiedź – nie deklarują jasno czegoś, co było ogłoszeniem niepodległości czy nie, tylko próbują jakichś mediacji z rządem w Madrycie. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie, dlatego że to drogą dialogu należałoby ten spór rozwiązać, a nie próbować siłowo. Wyjście z taką inicjatywą dialogu jest najbardziej słuszne. Zobaczymy po pierwsze, w jaki sposób zachowa się rząd w Madrycie, a po drugie, czy włączą się w rozwiązanie tego sporu instytucje unijne – komentuje dr Lech Jańczuk.

Trudna sytuacja w Katalonii jest pokłosiem nieuznawanego przez centralne władze Hiszpanii referendum z 1 października. Nieformalne ogłoszenie przez Katalończyków niepodległości zaostrzyło jeszcze sytuację. Rząd w Madrycie właśnie od odpowiedzi dotyczącej tej proklamacji uzależnia dalsze działania wobec władz Barcelony.

Hiszpański rząd dał Carlesowi Puigdemontowi także drugi termin – do czwartku, aby zrewidował swoje stanowisko w sprawie niepodległości Katalonii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl