fot. flickr.com

KE: skazanie katalońskich polityków to wewnętrzna sprawa Hiszpanii

Skazanie 9 katalońskich polityków na więzienie to wewnętrzna sprawa Hiszpanii – uznała w poniedziałek Komisja Europejska. Sąd Najwyższy skazał ich na kary od 9 do 13 lat za podburzanie w związku z organizacją referendum niepodległościowego z 2017 roku.

Pytana o tę kwestię w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreeva odpowiedziała, że Komisja nie komentuje wyroków sądów w państwach członkowskich. Wskazała, że w tej sprawie stanowisko Komisji pozostaje niezmienne.

„To jest i pozostanie wewnętrzną sprawą Hiszpanii, która musi być traktowana zgodnie z jej konstytucyjnym porządkiem. Komisja Europejska szanuje konstytucyjny porządek w Hiszpanii, w tym decyzje podejmowane przez hiszpański system sądowniczy” – wskazała.

Nawiązując do protestów w Hiszpanii, podkreśliła, że prawo podejmowania pokojowych protestów jest w Unii Europejskiej zagwarantowane.

Oprócz dziewięciu skazanych trzej pozostali oskarżeni w przełomowym orzeczeniu dotyczącym zakazanego referendum w Katalonii i krótkotrwałej deklaracji niepodległości zostali uznani za winnych jedynie nieposłuszeństwa i nie zostali skazani na więzienie. Wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni od najcięższego zarzutu, czyli rebelii.

Na 13 lat więzienia za „podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych” został skazany Oriol Junqueras, były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych katalońskich ugrupowań separatystycznych – Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC). Politykowi nie wolno też ubiegać się o mandat w wyborach.

Troje byłych ministrów w katalońskim rządzie – 53-letni rzecznik rządu Katalonii Jordi Turull, 48-letni minister spraw zagranicznych Raul Romeva i 60-letnia minister pracy Dolors Bassa zostali skazani na kary po 12 lat więzienia za podburzanie i sprzeniewierzenie funduszy publicznych. Oni również nie mogą startować w wyborach. Dwóch pozostałych ministrów – 51-letni minister polityki terytorialnej Josep Rull i 55-letni minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn – dostało wyrok po 10 lat więzienia oraz zakaz startu w wyborach.

64-letnia była przewodnicząca regionalnego parlamentu Carme Forcadell została skazana na 11,5 roku więzienia oraz dostała zakaz startu w wyborach za podburzanie. Przywódcy dwóch separatystycznych stowarzyszeń organizujących masowe manifestacje skazano za podburzanie na dziewięć lat więzienia i zakaz startu w wyborach. Chodzi o 55-letniego Jordiego Sancheza ze stowarzyszenia Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) i 44-letniego Jordiego Cuixarta z Omnium Cultural (OC).

Trzej inni ministrowie: 46-letni Santi Vila, 43-letni Carles Mundo i 55-letnia Meritxell Borras, których zwolniono warunkowo, skazano za „nieposłuszeństwo” na grzywnę w wysokości 60 tys. euro; przez 20 miesięcy nie mogą też startować w wyborach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl