Premier Polski i szef KE spotkają się dziś w Warszawie

Premier Mateusz Morawiecki ma dziś rozmawiać z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem nt. praworządności w Polsce. Spotkanie odbędzie się w Warszawie.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk wyraził wczoraj nadzieję, że wszystkie wątpliwości przedstawicieli KE zostaną w końcu rozwiane.

Sceptycyzm wobec możliwości zakończenia sporu wyraził w sobotę przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiceszef KE będzie rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim nt. praworządności w naszym kraju. To kolejna tura negocjacji, jednak wydaje się, że obie strony wyczerpały już limit możliwych ustępstw. Polski rząd zaznacza, że nie ma mowy o wycofaniu się z reform.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński zaznacza: zakończenie sporu blokują ambicje Fransa Timmermansa.

-­ Chyba ta wizyta nie zakończy tego sportu pomiędzy KE a Polską, bo nie sądzę, żeby udało się w jeden dzień, podczas jednej wizyty zakończyć to, co trwa już od kilku czy kilkunastu miesięcy. Mam nadzieję – i tego należy życzyć –  żeby ona (rozmowa) w jakiś sposób przybliżyła nas do porozumienia, do rozwiązania tego sporu. Czy przybliży? Zobaczymy – powiedział Krzysztof Łapiński.

Jak poinformował Krzysztof Łapiński, nie jest planowane spotkanie wiceszefa KE z prezydentem Polski.

Przypomnijmy: Komisja podjęła decyzję o kolejnym kroku w procedurze art. 7 wobec Polski. Chodzi o wysłuchanie publiczne naszego kraju w kwestii praworządności.

Pierwsza część wysłuchania, która odbędzie się 26 czerwca, będzie dotyczyła najpilniejszych kwestii wyznaczonych przez KE.

RIRM

drukuj