„III Marsz Pamięci” w hołdzie poległym i pomordowanym w latach 1939-1945 na terenie obecnego Leśnictwa Kąty Węgierskie

W najbliższą niedzielę – 1 października 2023 r. – odbędzie się „III Marsz Pamięci’’ w hołdzie poległym i pomordowanym w latach 1939-1945 na terenie obecnego Leśnictwa Kąty Węgierskie. W ten sposób leśnicy oraz mieszkańcy chcą upamiętnić fakty i wydarzenia, które są ważne dla zbiorowej pamięci i kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Już po raz trzeci zostaną upamiętnieni ci, którzy polegli oraz zostali pomordowani w latach 1939-1945 na terenie obecnego Leśnictwa Kąty Węgierskie. Organizatorem „III Marszu Pamięci” jest Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe wraz ze swoim oddziałem w Nadleśnictwie Jabłonna.

W ciszy i skupieniu kolejny raz leśnicy, zaproszeni goście, a przede wszystkim lokalna społeczność, spotkają się przy symbolicznych mogiłach, w miejscu masowych egzekucji – podkreślają organizatorzy.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.50 uroczystym wymarszem z ul. Zakopiańskiej w Legionowie. Następnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar niemieckich mordów, a później planowane jest odsłonięcie kamienia pamiątkowego.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli złożyć okolicznościowe wiązanki. W trakcie wędrówki do kolejnych miejsc wydarzenia towarzyszyć będzie marsz pogrążonych w zadumie, pełnych refleksji uczestników – zaznaczają organizatorzy.

W trakcie uroczystości nie zabraknie również okolicznościowych przemówień, które zaplanowane są tuż po Eucharystii. Ważnym punktem będzie także widowisko historyczne zaprezentowane przez grupę rekonstrukcyjną.

Nadleśnictwo Jabłonna zaprasza również na wyjątkowy poczęstunek.

Dla uczestników zostaną przygotowane dania promujące produkty pochodzenia leśnego oraz markę Lasów Państwowych ,,Dobre z Lasu” – wskazują organizatorzy.

 

radiomaryja.pl

drukuj