Autorstwa Kapitel - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132620036

Dofinansowanie na konserwację zabytków w całej Polsce

Miliard 800 milionów złotych to kolejne rządowe wsparcie przeznaczone na odnowę zabytków w całej Polsce. Zakończył się nabór wniosków w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na liście przyjętych projektów są m.in. obiekty sakralne w Toruniu i w Wigrach.  

Zabytki to ważne elementy polskiej kultury, tworzą polską tożsamość.  Utrzymanie ich w dobrym stanie i zachowanie ich dla kolejnych pokoleń jest niezwykle kosztowne. Bez pomocy państwa wręcz niemożliwe. Rząd przeznacza kolejne środki na rewitalizację zabytków.

W każdej gminie, także w najbogatszych, znajdziecie państwo mnóstwo miejsc, w których te nasze programy odcisną swoje niezatarte piękne piętno – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Tylko w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków odnowione ma być blisko 3300  obiektów  za 1 mld 800 mln zł. W dwóch edycjach to w sumie 4 mld 300 mln zł wsparcia. Kwota jest nieporównywalnie większa niż za rządów PO-PSL, gdy na zabytki wydawano rocznie zaledwie 80 mln złotych.

– Gdzie były te pieniądze? Naprawiliśmy budżet państwa polskiego i stąd przeznaczamy potężne środki – mówił szef polskiego rządu.

Rządowy program pokrywa do 98 proc. kosztów renowacji zabytku. Samorządy, do których adresowany jest program, mają zapewnić minimalny wkład.  Z programu chętnie korzystają samorządy, którymi zarządza opozycja. Rządowe środki popłyną do Warszawy.

Trzy wnioski zostały zaakceptowane łącznie na sumę 8,5 mln złotych. To jest grota Elizeum w parku Na Książęcym, to oficyna zabytkowa na Kawęczyńskiej i zabezpieczenia Fortu Bema – podkreślił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Środki rządowe wesprą rewitalizację Torunia.

Ten program wpisuje się w potrzeby takich samorządów jak Toruń, gdzie liczba zabytków jest bardzo duża – zaznaczył Adrian Mól, wiceprezydent Torunia, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu toruńskiego.

Toruń otrzyma prawie 7 mln zł na konserwację kaplic Różańcowej i Ogrójcowej w kościele pod wezwaniem św. Jakuba oraz rewitalizację historycznej siedziby katów toruńskich. Adrian Mól przypominał, że w pierwszej edycji programu kwota 3,5 mln zł wspomogła renowację zabytkowych budynków oświatowych na toruńskiej Starówce, wpisanych na listę UNESCO.

W ramach samego rządowego programu odbudowy zabytków Toruń otrzymał ponad 10 mln złotych – zauważył wiceprezydent Torunia.

Jak wskazuje poseł PiS, Fryderyk Kapinos, w Gawłuszowicach w województwie podkarpackim niemal 400 tys. zł wspomoże konserwację ołtarza głównego, rzeźb i obrazów w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha.

To jest taka perełka, która jest w powiece mieleckim. Kościół (kilku wieczny) jest kryty gontem. Naprawdę warto o takie zabytki dbać – mówił Fryderyk Kapinos, poseł PiS, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu rzeszowskiego.

Szybsze prace renowatorskie będą możliwe w położonej nieopodal parafii św. Augustyna w Jamach.

Dostaliśmy 330 tys. zł z jednej transzy i 130 tys. z drugiej transzy na odnowienie. Dzięki temu, że dostaliśmy dotacje, to myślę, że w ciągu jednego, półtora roku dużo odnowimy w kościele – akcentował ks. Stanisław Kaczka, proboszcz parafii św. Augustyna w Jamach.

392 tys. zł to środki, które sfinansują remont dachu Domu Furtiana w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. To kolejne już wsparcie.

Cieszymy się bardzo, że z pierwszego rozdania trafiły 3,5 mln złotych. Pieniądze z pierwszego rozdania trafią na dolny taras, czyli remont kapitalny eremu, natomiast z tej drugiej puli trafią na remont dachu furtiana – wskazał ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro.

Rządzący zapewniają, że wspieranie polskich zabytków będzie kontynuowane.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl