fot. PAP/EPA

Kataloński parlament zagłosował za ogłoszeniem niepodległości; Senat Hiszpanii za zawieszeniem autonomii Katalonii

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się dzisiaj za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Hiszpański Senat natychmiast zdecydował, że artykuł 155 konstytucji wejdzie w życie. Autonomia Katalonii zostanie zawieszona.

Ugrupowania opozycyjne – socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos – zbojkotowały głosowanie.

Po przegłosowaniu przez kataloński parlament ustanowienia niezależnej Republiki Katalonii, hiszpański premier Mariano Rajoy zaapelował o spokój i zapowiedział, że w Katalonii „przywrócone zostaną rządy prawa”.

Hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Centroprawicowy rząd Mariano Rajoya zaproponował w ubiegłą sobotę, by – korzystając z art. 155 hiszpańskiej konstytucji – usunąć z urzędu szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta i rozwiązać jego gabinet. Władze w Madrycie chcą też ograniczenia funkcji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów w Katalonii, by przywrócić porządek konstytucyjny w tym autonomicznym regionie i zapobiec secesji.

Senat podjął decyzję w tej sprawie wkrótce po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Do sprawy odniósł się również szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Dla UE nic się nie zmienia. Hiszpania pozostaje jedynym rozmówcą” – oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na decyzję katalońskiego parlamentu, żeby ustanowić niezależną od Hiszpanii Republikę Katalonii.

PAP/RIRM

drukuj